Absolvenţii sunt aşteptaţi să se înscrie în evidenţele pentru șomaj

29.05.2017
Absolvenţii sunt aşteptaţi să se înscrie în evidenţele pentru șomaj

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) a anunțat că a deschis listele de înscrieri în evidențele sale ale absolvenților de liceu, indiferent dacă vor promova sau nu examenul de bacalaureat.

ANOFM anunță că pentru a putea beneficia de prevederile legale, absolvenții trebuie să se prezinte la sediile agenției în termen de 60 de zile de la data absolvirii. În cazul de față, fiindcă cei din clasele terminale ale liceului încheie cursurile mai devreme, data absolvirii este considerată data de 27 mai.

Cei care vor intra în evidențele ANOFM vor beneficia de informare, consiliere profesională și mediere pentru identificarea unui loc de muncă. Pânâ când își vor găsi un loc de muncă, absolvenții vor benefica și de indemnizație de șomaj, în valoare de 250 lei.

Această indemnizație va fi acordată celor care fac dovada că nu s-au încadrat în muncă potrivit pregătirii profesionale, nu urmează o formă de învăţământ și nu au venituri mai mari de 500 de lei. Această indemnizație se acordă pe o perioadă de șase luni.

Nu beneficiază de acest drept absolvenţii licenţiaţi ai facultăţilor de medicină, medicină dentară şi farmacie care, la data solicitării dreptului, au promovat concursul naţional de rezidenţiat pe locuri sau posturi, în condiţiile legii,” se spune în comunicatul ANOFM.

Oportunități joburi