Alimentează-ți pasiunea cu un job la McDonald`s! Andra – performanță la locul de muncă, facultate și în sport.

17.01.2023

Dacă vei merge în restaurantul McDonald's din Pallady, sunt șanse mari să fii întâmpinat cu un zâmbet de Andra Meran, Guest Experience Leader (Responsabil Ospitalitate). Ea își dedică 6 ore din zi pentru a oferi experiențe cât mai plăcute clienților care trec pragul restaurantului.

Pe lângă job, Andra este studentă în anul 3 la facultatea de Administrarea Afacerilor în limba franceză, din cadrul ASE. A fost prezentă și în primăvară la evenimentul intern McDonald’s Performers, unde compania a sărbătorit și premiat studenții cu cele mai bune rezultate academice cu burse de câte 2.500 de lei.

Andra este o tânără-exemplu, care îmbină cu succes jobul, studiile și pasiunile. Este un membru valoros și apreciat al echipei McDonald’s, un student cu rezultate remarcabile și aspirații înalte, dar și o fostă sportivă de performanță la scrimă.

Hai să aflăm mai multe despre Andra, despre activitatea ei în cadrul echipei, despre provocările sale, dar și despre acele aspecte care fac viața în echipa McDonald’s specială.

Ce îți place în activitatea pe care o desfășori zilnic? Care este acel aspect care îți oferă energia și motivația necesare pentru a face o treabă excelentă?

Îmi place foarte mult faptul că vorbesc cu oamenii. Practic, jobul meu presupune multă interacțiune cu clienții. Iar un loc special pentru mine îl ocupă interacțiunea cu familiile, pentru că în mare parte a timpului, vin la noi și părinți cu copii. Și îmi place că, de multe ori, găsesc cu cei mici tot felul de joculețe. Astfel îi lăsăm și pe părinți să ia masa în tihnă, în timp ce copiii se joacă și se distrează într-un mod educativ. Am întâlnit mulți copii care cum ajung la noi, vin și ne îmbrățișează, de aici cred că îmi iau foarte multă energie.

Știm că fiecare dintre noi are parte de perioade bune, dar și de momente în care ne simțim descurajați. Care a fost cea mai mare provocare din cariera ta în cadrul McDonald’s și cum i-ai făcut față?

Am avut, într-adevăr, parte de o provocare chiar vara aceasta, când restaurantul McDonald’s Pallady a fost foarte aglomerat, având în vedere că este cel mai apropiat de ieșirea din oraș spre mare. Fiind în mijlocul acestor lucruri, a existat un moment în care m-am întrebat dacă pot face față acestui ritm de lucru, dar mă bucur că am luat decizia potrivită.

M-au motivat mult oamenii și comunitatea din jurul McDonald’s. A contat și faptul că Managerul restaurantului, Cami, ne-a pregătit pentru această perioadă și a fost alături de noi când simțea că avem nevoie de mai mult sprijin. Pe de altă parte, deja mă împrietenisem cu câteva dintre colegele mele și am simțit că, indiferent ce provocări vin spre noi, mergem mai departe împreună. Având în vedere că este un restaurant recent deschis, dar foarte apreciat de clienți, cred că e important să construiești o echipă puternică și unită, iar eu am decis să contribui la acest scop.

Privind partea bună, perioada aceea ne-a unit și mai tare și ne-a arătat că ne putem baza unii pe ceilalți. La finalul verii, am ieșit împreună și vom continua aceste întâlniri și în viitor, pentru că ne-am dat seama că avem multe de povestit în afara programului de lucru.

Cum este să lucrezi cu clienții McDonald’s? Împărtășește-ne una dintre interacțiunile memorabile, pe care ți-o amintești cu drag.

Îmi place să lucrez cu clienții noștri – îmi place să îi ajut, mai ales atunci când știu că au nevoie de sprijinul meu. Vin persoane cu diferite nevoi speciale și mă bucur să le văd reacția după ce reușesc să îi ajut.

De exemplu, la un moment dat a venit o persoană nevăzătoare, pe care am ajutat-o și care mi-a oferit un zâmbet sincer. Alt exemplu, anumite persoane cu deficiențe de auz, care îmi scriu pe telefon și le scriu înapoi pentru a le explica ce au nevoie să știe. Sunt, de fapt, lucrurile mărunte care fac experiența clienților mai bună – de aici îmi iau și motivația. Pentru mine, momentele acestea sunt emoționante – când știu că oamenii chiar au nevoie de ajutorul meu sau ca eu să fiu acolo.

Ne-am văzut pe 19 mai și la McDonald’s Performers, evenimentul intern de premiere a studenților din Mec cu rezultate academice foarte bune. Cum a fost această experiență pentru tine?

Încă mai țin legătura cu câțiva dintre colegii pe care i-am întâlnit la eveniment. Mi-a plăcut mult că am cunoscut alți colegi, dar și pe colegii din office, și am aflat multe despre parcursul lor profesional, dar și alte povești McDonald’s care ne-au inspirat. Simt că acele discuții ne-au motivat și ne-au arătat că se poate ajunge sus, atât timp cât îți dorești și muncești cu acel obiectiv în minte.

La McDonald’s, punem preț pe pasiunile colegilor noștri și am auzit că tu ești unul dintre oamenii care acordă atenție pasiunilor sale. Ai un hobby?

Am crescut într-o familie de sportivi, de aceea am făcut mereu sport. Am încercat mai multe, până să ajung la sportul de performanță pe care l-am practicat aproape 12 ani, și anume scrima. De-a lungul timpului, am practicat gimnastica artistică, înotul, dansul și gimnastica aerobică, însă într-o zi, când mă uitam la olimpiadă la TV, tata m-a întrebat dacă nu mi-ar plăcea să încerc și sportul acesta. Răspunsul meu a fost da, iar a doua zi eram deja la antrenamente.

Este un sport solicitant mental, te antrenează mult la acest nivel. Deși nu îl mai practic, când merg acasă, în Constanța, îmi mai vizitez foștii colegi și exersez alături de ei – a rămas o pasiune. În continuare păstrez un stil de viață activ, de aceea merg la sală ori de câte ori pot, pentru a mă destinde. Îmi place să mă plimb, să călătoresc, însă cred că scrima este, pentru mine, acea pasiune specială.

În încheiere, cum ai descrie McDonald’s ca angajator, într-un singur cuvânt? De ce?

DEZVOLTARE. Fiind și primul meu job, m-am dezvoltat foarte mult de când sunt la McDonald’s. Când am ajuns aici eram foarte timidă, îmi era frică să interacționez cu oamenii. Treptat, am prins încredere în mine și în forțele proprii, iar rezultatul este vizibil. De asemenea, am învățat să mă organizez mai bine și am înțeles ce înseamnă să lucrezi în echipă – să preiei ștafeta de la celălalt. A colabora, pentru mine, înseamnă a te completa, nu a împărți sarcinile și a le duce la bun sfârșit individual.

McDonald’s este locul în care se întâlnesc lucrurile bune, aspect valabil și când vorbim despre oamenii din cadrul echipei. Andra este unul dintre oamenii alături de care McDonald’s devine mai bun și mai eficient în fiecare zi. Îi mulțumim Andrei pentru implicare, entuziasm și pentru energia pe care o oferă echipei. Povestea ei, dar și a companiei din care face parte sunt un exemplu de „așa da” care pot inspira pe oricine se află în căutarea unui job prin care să se poată împlini profesional.

Intră chiar astăzi pe pagina de cariere McDonald’s - #CevaBunTeAșteaptă