Am fost la interviuri, mi s-a promis un raspuns dar acesta nu a mai venit.

04.03.2014
Am fost la interviuri, mi s-a promis un raspuns dar acesta nu a mai venit.

Sursa foto: www.mfgjobs.com

Vi s-a intamplat sa fi fost intr-un proces de recrutare, poate chiar unul promitator, insa sa nu aveti un raspuns final pana la urma?

Nu am putea spune ca a nu primi un raspuns sau un feedback in urma interviurilor este ceva la moda, s-a intamplat si in trecut, se intampla si in prezent si din pacate se va intampla si in viitor.

Sunt foarte multi angajatori care nu obisnuiesc sa dea un raspuns tuturor candidatilor in urma interviurilor pe care acestia din urma le-au avut, iar motivele pot fi numeroase (evident situatia se intampla atunci cand candidatii nu sunt acceptati):

- A da un raspuns final nu este in politica companiei. Greu de imaginat, dar acest lucru se intampla si din pacate, consideram noi, nu are efecte pozitive pe termen mediu si lung asupra brand-ului companiei respective

- Recrutorii nu gasesc un raspuns potrivit pentru a-l da unui candidat respins. De exemplu, foarte putini angajatori spun lucrurilor pe nume cand resping un candidat pe motive salariale (salariul cerut nu se incadreaza in buget)

- Recruitorii nu primesc in timp util un raspuns din partea managerilor sau a tertelor persoane cu care candidatul a mai avut interviuri, astfel ca nu vor ajunge niciodata sa dea un raspuns celor respinsi

- Angajatorii pur si simplu uita sa mai dea un raspuns final sau un feedback. Da, se intampla.

Consideram ca este important ca fiecare dintre noi, cei care isi aloca timp si resurse pentru a onora o invitatie la interviu, sa primeasca si un raspuns, fie el si unul general.

De asemenea, consideram ca unul din pasii importanti pentru ca acest lucru sa se intample, este ca impreuna cu angajatorul sa se stabileasca o data (zi/ora) cand o decizie va fi luata si comunicata.

Dar evident angajatorul poate totusi sa nu revina cu un raspuns (desi promis). Anumiti specialisti in resurse umane ne sfatuiesc ca nu este indicat ca cei intervievati sa revina si sa insiste pentru un raspuns. Alti specialisti din contra, recomanda comunicarea.

Am dori sa stim experianta voastra. Ati primit intodeauna feedback in urma interviurilor pe care le-ati avut (este bine de mentionat si firma)? Cum ati procedat cand nu ati avut un raspuns?

Interviul de la A la Z Resurse interviuri

Vicctorian

20.07.2019

Mi s-a intamplat o chestiune foarte interesanta..am aplicat pentru un post, am trecut de interviul pe skype - firma cu capital strain deci...si m-am vazut chemata la interviu cu managerul de Romania si un frantuz ametit care avea domnule sa-mi fie supervisor..in regula..cum intru ma intreaba domnisoara manager daca am facut facultatea cutare ca ma stie de la un simpozion..zic hopa hai ca-i de bine..interviul decurge bine din punctul meu de vedere, la sfarsit imi spun minunatii intervievatori ca din punctul lor de vedere e ok, ca voi primi o oferta salariala de la departamentul de resurse din Franta si totul e perfect. Si stau si astept si astept..pana ma enervez si trimit o intrebare in urma caruia mi se raspunde ca nu am fost aleasa. Stiti care este problema de fapt? Ca oamenii sunt obisnuiti cu bataia de joc, in strainatate daca se intampla asa ceva, exista cale legala de a rezolva situatia, dar si pentru a rezolva pe cale legala a avea dreptate in justitie iti trebuie bani, da banii fac dreptatea.. dar pentru aia incerci sa te angajezi si deci, nemernicia este in floare. Un domn in Marea Britanie a contestat nesabuinta celor care au spus ca il angajeaza pe motive de discriminare si culmea, a castigat si l.au angajat. Bineinteles ca nu mai vrei sa ai de-a face cu oameni de acest gen, dar oricum atitudinea lui e remarcabila. Si ca sa inchei intr-o nota draguta, citeam despre un personaj simpatic care le-a raspuns unor intervievatori care au revenit dupa un an de la interviu ca o"sa va pastrez numarul in agenda numai ca sa stiu sa evit numarul daca ma mai sunati vreodata".

Simona

26.11.2014

In urma unei aplicatii la un job am fost sunata de cineva de la o firma de recrutare. Am dat un interviu telefonic, cateva teste in urma carora am fost acceptata la un interviu cu firma angajatoare. Din punctul meu de vedere interviul a decurs bine dar nu am mai primit nici un raspuns. Au trecut 6 zile de atunci. E oare ok sa sun la firma de recrutare sa cer informatii sau sa mai astept?

Irina

08.04.2014

Va zic ca un recrutor cam stie raspunsul chiar de la primul interviu. Ar trebui sa-l zica de atunci.

Kara

06.04.2014

Bun articol, pus punctul pe "i", asta e realitatea din pacate.

Elena

01.04.2014

Raspuns la intrebare DA, in proportie de95%!Consider ca acele firme nu respecta oamenii, dar si sa mai lucrezi pentru ei!Din pacate la noi in tara se intampla deoarece nu ne respectam!

Dan

31.03.2014

pai la majoritatea a fost un raspuns "sigur" , care oricum il stiam inainte sa plec de acasa...."va sunam noi" ....bine ca n-au mai sunat .
recrutorii in cele mai multe cazuri , au avut alte meserii "anterior": frizer , cofetar sau vanzator de bilete....
politica de confidentialitate lipseste. cica sunt intrebat unde am mai lucrat ianinte....pai ce treaba ai nude am lucrat , ideea e ca sunt aici , si sunt pregatit . daca ai nevoie de referinte , le poti cere...dar nu asa. in plus cica sa nu mai spun nimanui unde am fost si la ce am fost chemat...tampenia este mare rau...oricum informatia este pe net...dar aca atat poate femeia sau omul de acolo .....

list

29.03.2014

am fost si eu la un interviu la Banca Transilvania SV si desi mi s-a promis un raspuns, nu l-am prmit nici dupa 1 an.Mai mult , desi am rugat ca prezenta mea la interviu sa fie confidentiala (lucrez la o banca concurenta), acest lucru nu s-a intamplat.Imipare bine ca nu am fost selectata , nu mi-as dori sa am ca sef o astfel de persoana aroganta care nici macar nu stie sa respecte o clauza de confidentialitate , imi imaginez cate alte defecte are , si se pretinde a fi cea mai capabila persoana din BT Suceava .Halal!

90%

24.03.2014

cred ca de fapt mult peste 50% dintre firme fac la fel... asa cum zicea si Ioana pentru ca isi permit... si la urma urmei daca iti da si feedback ca nu te-ai potrivit, nu sta nimeni sa iti explice ce si cum..

tky

2 ex : honeywell si philip morris

Mara

24.03.2014

Am fost la doua interviuri in BRD pentru pozitii de middle management (avand multi ani de experienta in spate, in multinationale). Desi la unul dintre ele am dat si test scris, desi am revenit pe email asupra recrutatorilor pentru un raspuns ferm, nu am primit niciodata un raspuns scris de incheiere a procesului de recrutare. Este trist ca aceasta se petrece in cadrul unei companii cu un departament de RH stofos, cu oameni formati se spune la standarde de corporatie internationala. Companiile de aceste gemn nu sunt oare constienta ca traim in epoca digitala, in care si candidatul isi poate face auzita vocea prin intermendiul formurilor de discutii de acest gen?