Angajații văd recompensarea lor de către companie ca pe o investiție

09.06.2017
Angajații văd recompensarea lor de către companie ca pe o investiție

Politicile de recompensare a angajaților sunt privite de către aceștia ca pe o investiție pe care compania pentru care lucrează o face pentru viitorul tuturor celor implicați.

Această este concluzia la care au ajuns experții Worldatwork după un studiu efectuat cu ajutorul a peste 5.000 de angajați, studiu în cadrul căruia peste jumătate dintre persoane și-au manifestat încrederea că recompensarea este un lucru benefic.

Majoritatea companiilor au astfel de programe de recompensare, în jur de 90 %, spune studiul, iar acestea pot lua diferite forme, de la bonusuri în bani până la tot felul de facilități plătite de către angajator.

Programele de recompensare se manifestă în 5 direcții principale în cadrul companiilor, spun datele citate de HR Dive. Primul motiv pentru care companiile își recompensează angajații este vechimea la locul de muncă.

Pe locul doi în topul motivelor pentru care se oferă recompense se află implicarea angajatului dincolo cerințele postului său, urmat de recompensele acordate pentru cei care ies la pensie la un moment dat.

În mod neașteptat, performanța la locul de muncă, deși recompensată, nu este în top trei. Abia pe a patra poziție se află recompensele acordate pentru performanța în vânzări, de exemplu, iar pe locul cinci se găsește premierea celor care vin cu idei noi sau inovatoare.

Misiune Echilibru Planificare carieră