Angajatorii vin cu 20.000 de slujbe la targul de joburi de sambata. VEZI CE CAUTA

19.04.2013

Aproximativ 20.000 de joburi vor fi scoase la concurs in data de 19 aprilie la Bursa generala a locurilor de munca pe care Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM) o va organiza la nivel national.

Targul de joburi se va desfasura in 85 de agentii locale si judetene.

Numarul firmelor participante la Bursa locurilor de munca este de aproape 1.900 angajatori. Cele mai multe locuri de munca sunt adresate persoanelor cu studii medii - doar 1.417 joburi sunt pentru absolventii de studii superioare.

Dintre acestia, cei mai cautati sunt inginerii (485), consilierii financiari (86), managerii (71), economistii (65) si inspectorii de asigurari (57).

Potrivit datelor centralizate de ANOFM, domeniile cele mai bine prezentate la targ pentru persoanele fara studii superioare sunt productia de imbracaminte si textile, constructiile de cladiri si comertul.

Cei mai cautati angajati sunt confectionerii de imbracaminte -2.181 joburi, agentii de securitate - 997, operatorii - 902, agenti de vanzari- 497, agentii de asigurari - 436 si soferii - 405.

Vezi mai multe detalii despre Bursa locurilor de munca aici.

Găsește-ți job