Arctic promite mii de locuri de munca in Dambovita

05.04.2017
Arctic promite mii de locuri de munca in Dambovita

Producatorul de electrocasnice mari Arctic va demara lucrarile de constructie la o noua fabrica in luna mai, dupa ce va obtine toate avizele necesare. Noua unitate de productie va fi construita in localitatea Ulmi, judetul Dambovita si va crea, conform companiei, circa 4000 de locuri de munca noi in judet.

Investitia pe care grupul Arcelik, proprietarul comapniei Arctic, o va face in noua fabrica se ridica la suma de 100 de milioane de euro. In prima faza, la Ulmi vor fi produse masini de spalat vase si rufe, urmand ca treptat sa mai fie adaugate si alte inii de productie. Potrivit Economica.net, investitia de 100 de milioane de euro va fi sustinuta partial de statul roman.

Presedintele consiliului judetean Dambovita, Alexandru Oprea, a declarat ca autorizatia de construire va fi eliberata de primaria Ulmi cal mai tarziu la inceputul lunii aprilie. Prima faza a proiectului ar trebui finalizata in maxim zece luni de la data inceperii constructiei.

Noua fabrica va fi dotata, pe langa liniile de productie, cu spatii de depozitare a produselor finite, platforme acoperite, laboratoare, birouri, cantina si parcari pentru tiruri si autoturisme. Arctic va construi fabrica pe un teren de 75 de hectare.

Pe piata de electrocasnice mari, Arctic cel mai mare producator local, scotand pe portile fabricii de la Gaesti, Dambovita, circa 2 milioane de frigidere si congelatoare anual. Majoritatea productiei, circa 85%, ia drumul pietelor din Europa, Africa si Asia.

Găsește-ți job Oportunități joburi