BearingPoint România: compania care le oferă angajaţilor cursuri la Oxford şi Yale.

14.09.2023

Ea este Oana. S-a alăturat echipei BearingPoint România în urmă cu cinci ani, în calitate de senior consultant. Şi-a continuat călătoria alături de aceiaşi oameni în echipa Platform Services (SAP AMS). Este extrem de pasionată de noile tendințe în domeniile servicii și tehnologie, din care se inspiră pentru a aduce valoare clienților și echipei sale. Oana povestește pentru Undelucram.ro despre atmosfera și buna dispoziție din BearingPoint România și îți propune un exercițiu de imaginație:

Cum ar arăta viața ta profesională într-o companie care pune accent pe well-being-ul și dezvoltarea angajaților și care le oferă acestora training-uri despre leadership şi inovaţie create în colaborare cu Universitățile Oxford şi Yale?

Citește tot interviul și descoperă!

1. Să ne imaginăm că prezinţi BearingPoint cuiva care este curios să afle mai multe. Ce e diferit faţă de alte companii?

Nu există persoană pe care să nu o poţi aborda, indiferent de nivelul la care se află (junior, senior, manager sau partener). Primeşti de la orice nivel sprijinul necesar să creşti.
Investim foarte mult în dezvoltarea profesională a echipei noastre. BearingPoint oferă o gamă largă de traininguri. Colaborăm chiar cu universităţile Oxford şi Yale pentru programe de leadership şi inovaţie.

2. Cum ai descrie cultura organizaţională în trei cuvinte?

Dedicare, încredere și creativitate. Echipa noastră include membri cu personalități diferite, hobby-uri variate, obiective personale distincte, cunoştinţe şi specializări extrem de diversificate. Cu toate acestea, suntem uniți de valorile care ne-au atras pe toți la BearingPoint.

3. Este o combinaţie interesantă, să le detaliem pe rând. De ce ai menţionat întâi dedicarea?

Prin dedicare, mă refer la atenţia pe care o acordăm priorităţilor noastre: dezvoltarea pe termen lung a membrilor echipei; succesul clienţilor noştri; grija faţă de mediu şi implicarea activă în proiecte de schimbare în bine în comunităţile din care facem parte (prin acțiuni de reîmpădurire, reciclare și proiecte caritabile).

4. De ce este încrederea atât de importantă?

Ne sprijinim reciproc în echipă, de aceea, adesea depășim așteptările. Pentru noi, partenerii nu sunt simpli clienţi, ci lucrăm ca o echipă şi cu ei. Împreună, găsim soluții eficiente pentru optimizarea proceselor, eliminarea activităților redundante și creșterea satisfacției utilizatorilor față de muncă.

5. Ai menţionat şi creativitatea. Cum se manifestă ea în echipa ta?

Suntem mândri de creativitatea membrilor echipei noastre. Pentru aceia care nu ne cunosc foarte bine, aş menţiona că BearingPoint a alocat sume semnificative în ultimii ani pentru dezvoltarea de produse inovatoare, a format echipe de programatori și a lansat numeroase produse specifice industriei de construcții, bancare, automotive precum ETM.next, SWARM, ABS+, Lease & Rent.

6. Care sunt acele detalii care definesc cultura organizaţiei voastre, dar nu pot fi depistate într-un tur al biroului?

Deşi se observă imediat cum ajungi în zona noastră de lucru, nu pot să nu menţionez modul prietenos de comunicare şi buna dispoziţie pe care le simt de fiecare dată când lucrez de la birou. Ceea ce nu se vede este încurajarea pe care o primeşti să îţi împărtăşeşti pasiunile, cunoştinţele şi convingerile în cadrul echipei. Un alt detaliu pe care îl apreciem este flexibilitatea extraordinară a firmei şi sprijinul primit în conturarea carierei în raport cu valorile personale.

7. Detaliază puţin această flexibilitate în cadrul companiei.

În anumite etape ale vieții dorim să călătorim sau să ne dezvoltăm competențele tehnice. Când devenim părinţi, alegem să lucrăm de acasă, renunțând parțial la activitățile de consultanță şi orientându-ne mai mult spre creare şi integrare de produse noi. Aceste schimbări sunt încurajate și facilitate de către liderii noștri.

8. Pe ce pune accent BearingPoint atunci când vine vorba despre employee experience pentru angajaţi?

Acces la resurse şi sprijin pentru a te dezvolta profesional şi a avea echilibru personal.

La BearingPoint simţi încă din prima zi că faci parte din echipă. Primeşti un tutor cu experiență. Managerul şi colegii tăi vor fi mereu disponibili să te ajute oricând ai nevoie. După ce te-ai familiarizat cu toate, starea ta de spirit şi satisfacţia la job sunt la fel de importante. Aşa cum menționam, te poţi baza pe o flexibilitate mare faţă de dorinţele tale de reorientare profesională şi adaptare la schimbările din viaţa ta.

9. Cum definiţi şi sărbătoriţi succesul în echipa voastră?

Succesul înseamnă dezvoltarea dorită a membrilor în cadrul echipei şi recunoștința clienților pentru rezultatele pe care le obținem.

Răsplătim spiritul de echipă şi colaborarea prin premii individuale sau de echipă („Praise” şi „Recognition”) şi bonusuri anuale. Organizăm ieșiri în afara serviciului, pentru a ne bucura de compania colegilor, care au devenit în timp şi adevărați prieteni. Iar reuşitele echipei le sărbătorim împreună, în locuri în care ne bucurăm de pasiunile comune.

10. Care sunt oportunităţile de creştere prin care organizaţia voastră contribuie la dezvoltarea angajaţilor?

Fiecare dintre noi îşi stabileşte o traiectorie profesională împreună cu un Development Manager şi în funcţie de obiectivele personale, este ghidat către sesiuni specifice. Ai acces la o diversitate de cursuri şi programe de instruire tehnică, de dezvoltare personală, de certificări, de aprofundare a unei limbi străine sau de îmbunătăţire a comunicării.

11. Ce te face pe tine mândră că faci parte din această echipă?

Lucrez în echipa Platform Services (SAP AMS) de cinci ani şi nu m-am simţit în niciun moment lipsită de ajutor tehnic sau organizatoric. Am primit permanent expertiză de top în orice modul SAP, răspunsuri prompte şi păreri sincere în cadrul discuţiilor profesionale. Am legat prietenii bazate pe autenticitate şi ne-am construit valori de care ţinem cont când alegem să ne extindem echipa. Am păstrat constant legătura cu membrii strategici ai companiei, care ne-au susţinut constant în consolidarea relaţiilor cu clienţii şi în toate ideile de activităţi de echipă.

12. Dacă prin magie ai putea schimba orice în organizaţie, ce ai alege să schimbi şi de ce?

Prin magie aș aduce în organizația noastră o inteligență artificială avansată pentru înțelegerea profundă a datelor. Acest lucru ne-ar permite să procesăm și să analizăm cantități mari de informații în timp real, oferind astfel clienților noștri insights și soluții personalizate într-un mod inovator și eficient. Aş investi în cercetare pentru a dezvolta tehnologii revoluționare și soluții software inovatoare.

13. Revenind la prima întrebare, ce le recomanzi celor care vor să evalueze dacă BearingPoint le oferă oportunităţile de care au nevoie?

Pe cei interesaţi să ni se alăture, îi sfătuiesc să participe la un interviu. În cadrul întâlnirii vor discuta cu un coleg din viitoarea echipă, din arie similară de expertiză, despre proiectele noastre şi despre provocările specifice modulului. Vor putea să-i adreseze întrebări responsabilului de proiect, astfel încât la final, să decidă, în cunoştinţă de cauză, dacă îşi doresc să ni se alăture.

Pe cei care încă nu au avut ocazia să interacţioneze cu noi din această postură, îi invit să afle mai multe despre valorile, pasiunile şi viaţa în echipa noastră, pe canalele noastre de comunicare: LinkedIn, Facebook şi Instagram.

Ai citit interviul? OK, acum, imaginează-te pentru o clipă la BearingPoint România. Oportunități concrete de dezvoltare, simț de apartenență, echipă de prieteni, bună dispoziție molipsitoare, flexibilitate autentică, pasiune pentru job, mândrie. Aplică și dă startul unui viitor profesional fericit.