Bursele pentru studenți aferente lunilor de vară, plătite din toamnă

11.07.2017
Bursele pentru studenți aferente lunilor de vară, plătite din toamnă

La sfârșitul lunii iunie, Ministerul Educației anunța faptul că bursele de orice fel pe care le încasează studenții din Romania vor fi plătite acestora, pentru prima dată, inclusiv pe parcursul lunilor de vacanță de vară.

Potrivit Ligii Studenților din Iași însă, lucrurile nu stau chiar așa. Într-un comunicat de presă citat de Mediafax, studenții afirmă faptul că studenții nu își vor primi banii in cele trei luni de vara, din simplul motiv că nu au fost alocate fonduri pentru plata acestora.

Liga Studenților afirmă faptul ca banii vor fi plătiți totuși, dar retroactiv, după rectificarea bugetară din luna august. Liga acuză celelalte organizații studențești de faptul că „au dezinformat în mod grav studenții comunicând în spațiul public faptul că bursele vor fi virate începând cu finalul lunii iunie sau începutul lunii iulie.” Potrivit Ligii, bursele aferente lunilor de vacanță vor fi virate abia la sfârșitul lunii septembrie.

Momentan, Ministerul Educației nu și-a făcut cunoscut punctul de vedere referitor la această situație.

În prezent, statul român acordă două mari tipuri de burse pentru studenți: burse pentru stimularea performanței academice (de merit, de performanță, pentru rezultate deosebite) și sociale, pentru asigurarea condițiilor minime de subzistență.

Motivație și vocație

Daniel P.