Cautati un job? Una din patru companii locale va face noi angajari in urmatoarele trei luni

12.06.2012

Un procent de 10% dintre companiile de pe piata locala estimeaza ca vor face mai multe angajari decat concedieri in perioada iulie- septembrie, potrivit unui studiu realizat de grupul cu activitati in domeniul resurselor umane Manpower privind perspectivele de angajare pentru trimestrul trei al acestui an.

Majoritatea angajatorilor (64%) nu intentioneaza sa faca vreo modificare in ceea ce priveste structura de personal din companiile lor, in timp ce unu din patru angajatori indica o crestere in activitatea de angajare pentru perioada urmatoare. Studiul Manpower a folosit un indicator, previziunea neta de angajare, rezultat in urma diferentei dintre procentul de companii care urmeaza sa faca angajari si procentul de angajatori care urmeaza sa faca disponibilizari.

"Faptul ca Romania are una dintre cele mai optimiste previziuni de angajare in zona EMEA este un semnal pozitiv pentru economia noastra in contextul actual, in care tari precum Olanda, Spania, Irlanda sau Ungaria inregistreaza previziuni negative de angajare. De asemenea, cred ca estimarea de A10% ca previziune neta a evolutiei angajarilor in tara noastra este, cel putin pentru aceasta perioada, incurajatoare, avand in vedere ca salturile procentuale din doua cifre vor fi probabil din ce in ce mai rar intalnite in Europa in perioada urmatoare", a spus Valentin Petrof, Country Manager al ManpowerGroup Romania.

Intr-adevar, cele mai optimiste planuri de angajare din EMEA se inregistreaza in Turcia, Israel, Romania, Bulgaria, si Norvegia, iar cele mai descurajatoare tendinte privind angajarile se manifesta pentru al doilea trimestru consecutiv in Grecia si Spania. De asemenea, rezultatele studiului mai arata ca planurile de angajare din Marea Britanie raman la un nivel scazut, in contextul reintrarii oficiale a acestei tari in a doua recesiune pe parcursul ultimilor patru ani, datorita unei scaderi bruste a sectorului de servicii financiare, extractie de petrol si gaze, dar si a celui de constructii.

Cele mai optimiste previziuni de angajare pentru urmatoarea perioada pe plan local sunt in domeniul comertului, determinate de planurile de expansiune deja anuntate de marii retaileri.

"In general, angajatorii planuiesc sa-si mentina nivelul actual al fortei de munca in perioada lunilor de vara, ceea ce nu poate decat sa-i bucure pe actualii angajati. Analizand evolutia previziunii de angajare din ultimul an, constatam o activitate de angajare care continua sa se mentina la un ritm constant", a mai spus Petrof.

In Romania, studiul a fost realizat pe un esantion de 621 de companii.

Găsește-ți job