Caravana Lidl la vânătoare de talente

08.04.2017
Caravana Lidl la vânătoare de talente

Salarii care promit a fi mult peste media domeniului, beneficii personale și corporate și o cultură organizatorică puternică. Acestea sunt promisiunile pe care Lidl România le face celor pe care plănuiește să îi angajeze anul acesta.

Modalitatea pe care Lidl a ales-o pentru campania de recrutări pe care o desfășoară anul acesta este unică în România. Incepând cu jumătatea lunii martie, compania a pus în mișcare așa numita Caravană, un birou de informare și interviu mobil care se va plimba în lungul și în latul țarii, oprindu-se în magazinele Lidl din 39 de județe. Lista locațiilor unde caravana va fi prezentă o puteți găsi aici.

Întregul proces de selcție se anunță însă a fi unul de durată, atât pentru departamentul de resurse umane al companiei, cât și pentru aplicanți. Oprirea finală a caravanei va fi în Giurgiu, pe 31 octombrie, fiind de aşteptat ca cele şase luni de recrutări continue să aducă un număr impresionant de CV-uri pe birourile Lidl.

Din punct de vedere al salariilor, situaţia pare să fie imbucurătoare pentru posibilii viitori angajaţi. Mihaela Anca, manager de Resurse Umane Lidl România, a declarat pentru Mediafax ca „de la 1 martie, salariul minim în companie a crescut la 2.315 lei, cu bonuri de masă incluse.” Mai mult, salariile șefilor de magazine ajung chiar și până la 7000 de lei.

In cei aproape şase ani de prezenţă pe piaţa românească Lidl a crescut la un număr de 200 de magazine şi 4 centre logistice. Peste 5000 de oameni lucrează în prezent în aceste locaţii.

Dacă te-ai întîlnit deja cu caravana Lidl, nu ezita să ne împărtăşeşti experienţa pe care ai avut-o. Poţi posta comentariile tale mai jos sau pe forumul nostru.

Găsește-ți job Oportunități joburi