CE a decis: Te imbolnavesti in concediu - AI DREPTUL la o noua vacanta

22.06.2012
CE a decis: Te imbolnavesti in concediu - AI DREPTUL la o noua vacanta

Pentru majoritatea europenilor, aproape nimic nu este mai de pret decat perioada de patru pana la sase saptamani de concediu de odihna. Insa parca aceasta perioada capata o noua importanta dupa ce Curtea Europeana de Justitie a decis ca angajatii care se imbolnavesc in timpul vacantei au in mod legal dreptul sa isi ia o alta, scrie New York Times, citat de Agerpres.

'Ratiunea concediului de odihna platit este de a-i permite angajatului sa se odihneasca si sa se bucure de o perioada de relaxare', a explicat Curtea Europeana de Justitie, cu sediul la Bruxelles, intr-un caz in care au fost implicati mai multi muncitori din Spania. 'Scopul concediului medical este diferit, intrucat ii permite angajatului sa isi revina in urma unei boli ce l-a facut inapt sa munceasca'.

In contextul in care o buna parte din Europa se confrunta cu recesiunea, guvernele se straduiesc sa isi reduca deficitele bugetare, iar oficialii incearca sa lupte impotriva ratei ridicate de somaj. Si, scrie NYT, aceasta decizie vine ca o reamintire a cat de greu este sa reformezi practici legale vechi, legate de locurile de munca, ce ingreuneaza angajarile in vederea relansarii economiilor in dificultate.

Muncitorii spanioli au avut prima data castig de cauza intr-o instanta iberica, unde au argumentat ca contractul colectiv de munca face o distinctie intre concediul de odihna si concediul medical, ce este recunoscuta de legislatia spaniola. Asociatia Nationala a Afacerilor de Larga Distributie - ANGED - a facut apel la Curtea Suprema din Madrid, care a apelat la randul sau la Curtea Europeana de Justitie pentru o decizie in vederea modului de aplicare a legislatiei europene referitoare la perioadele de munca.

Curtea de Justitie a decis anterior ca o persoana care se imbolnaveste inainte de a merge in vacanta are dreptul sa isi reprogrameze vacanta, iar joi a hotarat sa extinda acest drept si in perioada de vacanta propriu-zisa. 'Momentul in care incapacitatea temporara a aparut este irelevant', potrivit verdictului, a carui concluzie este valabila pentru toate cele 27 de membre ale Uniunii Europene, noteaza NYT.

Legislative