Ce ai de făcut dacă te simți nedreptățit la locul de muncă

31.10.2023
Ce ai de făcut dacă te simți nedreptățit la locul de muncă

Tratarea inegalităților în afaceri este o problemă importantă și complexă, iar abordarea lor poate varia în funcție de circumstanțe, dar există câteva principii și strategii generale pe care le puteți urma.

- Politici de recrutare echitabile:

Asigurați-vă că procesele de recrutare și selecție sunt corecte și nediscriminatorii, promovând diversitatea în echipă. Eliminați barierele care pot discrimina candidații pe baza rasei, sexului, orientării sexuale, vârstei sau altor caracteristici protejate de lege. Educați-vă recrutorii și managerii cu privire la procesul de recrutare și importanța acestuia. Este esențial ca fiecare să înțeleagă că orice om care reprezintă compania în fața candidaților este un ambasador al acesteia.

- Promovarea diversității și incluziunii:

Creați și promovați o cultură a diversității, incluziunii și respectului reciproc în organizație, unde toți angajații se simt bineveniți și valorizați. Adoptați programe și inițiative de incluziune care să încurajeze colaborarea și schimbul de idei între persoane cu perspective diferite.

Subliniați în programul de onboarding, prin sesiuni de brainstorming, cât sunt de importante toleranța, acceptarea diversității, munca în echipă, ascultarea, comunicarea deschisă, feedback-ul, încurajarea, învățarea din greșeli.

- Formarea și conștientizarea:

Oferiți formare în domeniul diversității și incluziunii pentru angajați, pentru a crește nivelul de conștientizare și înțelegere a problemelor legate de inegalități. Promovați educația și conștientizarea cu privire la stereotipurile și bias-urile inconștiente care pot contribui la inegalități.

- Politici de echilibru între viața profesională și cea personală:

Oferiți opțiuni flexibile de lucru, cum ar fi muncă de la distanță sau ore flexibile, pentru a ajuta angajații să echilibreze viața profesională cu cea personală. Sprijiniți concediile de maternitate și paternitate, concediile pentru îngrijirea membrilor familiei și alte politici care susțin echilibrul între viața profesională și cea personală.

- Monitorizarea și evaluarea:

Colectați și analizați datele cu privire la diversitatea în organizație și progresele în reducerea inegalităților. Stabiliți obiective și indicatori de performanță pentru a evalua modul în care vă descurcați în abordarea problemelor legate de inegalități.

Responsabilitatea socială și angajamentul comunitar:

Implicați-vă în comunitate și susțineți cauze legate de egalitatea și drepturile omului. Fiți un lider în industrie prin adoptarea unor standarde ridicate de etică în afaceri și responsabilitate socială.

- Politici de remunerare echitabile:

Asigurați-vă că remunerarea și avantajele sunt echitabile, eliminând discrepanțele salariale nejustificate pe baza genului, rasei sau altor caracteristici. Adoptați o politică a transparenței salariale.

- Crearea de oportunități de dezvoltare profesională:

Asigurați-vă că toți angajații au acces la oportunități de dezvoltare profesională și avansare în carieră, indiferent de background-ul lor.

Dacă te simți în vreun fel nedreptățit la locul de muncă, este important să iei măsuri pentru a rezolva problema într-un mod constructiv. Ideal este să nu taci, să vorbești despre situația prin care treci cât mai rapid, pentru a nu lăsa timpul să agraveze situația.

Concret, iată ce poți face:

- Analizează situația:

Înainte de a acționa, asigură-te că înțelegi cu exactitate ce te face să te simți nedreptățit. Documentează incidentele și situațiile care te deranjează pentru a avea o înregistrare concretă.

- Comunică cu managerii:

Începe prin a discuta cu managerii tăi despre problema ta. Poate fi o simplă neînțelegere sau o comunicare proastă care poate fi rezolvată printr-o conversație deschisă. Explică-ți preocupările și așteptările în mod clar și respectuos.

- Consultă-ți contractul de muncă și politicile companiei:

Verifică contractul tău de muncă și politicile companiei pentru a înțelege drepturile și responsabilitățile tale. Acest lucru te va ajuta să știi dacă au loc încălcări ale drepturilor tale.

- Implică departamentul de resurse umane sau un mediator:

Dacă discuția cu managerii tăi nu aduce rezultate sau simți că nu poți vorbi deschis cu ei, poți să contactezi departamentul de resurse umane sau să ceri ajutorul unui mediator. Aceștia pot ajuta la rezolvarea conflictelor și la găsirea unei soluții echitabile. Știu, vei spune că poate tocmai din cauza managerului sau a departamentului HR ești în situația aceasta. Dacă acesta este cazul, atunci te asigur că poți apela la un mediator sau avocat extern care te poate ajuta.

- Explorează opțiuni externe:

Dacă niciunul dintre acești pași nu dă rezultate sau simți că situația ta nu se îmbunătățește, poți lua în considerare să consulți un avocat sau să te adresezi unui organism de reglementare, dacă este cazul, pentru a-ți proteja drepturile legale.

- Păstrează o atitudine constructivă, orice problemă are cel puțin o soluție:

Este important să rămâi calm și profesionist pe tot parcursul procesului. Nu încerca să te răzbuni sau să lași emoțiile să preia controlul. Concentrează-te asupra găsirii unei soluții și a menținerii unui mediu de lucru pozitiv.

- Caută oportunități alternative:

Dacă situația nu se rezolvă și te simți în continuare nedreptățit, ia în considerare căutarea unui nou loc de muncă care să fie mai potrivit pentru tine și să îți ofere oportunitățile și recunoașterea pe care le meriți. Această decizie este ca ultimă soluție și după o analiză clară și pragmatică a situației în care te afli, din toate punctele de vedere.

Tratarea inegalităților necesită angajament și efort continuu. Este important pentru orice organizație să încurajeze respectul, schimbarea, ascultarea perspectivelor diferite și să ia măsuri concrete pentru a construi o organizație mai echitabilă și mai inclusivă și o cultură organizațională sănătoasă.

Echilibru Comportamentul uman Human behavior

Corina Neagu