Ce alternative au angajatorii la contractele de munca pe durata nedeterminata?

12.04.2012
Ce alternative au angajatorii la contractele de munca pe durata nedeterminata?

Angajatorii pot folosi contracte de munca pe durata determinata atunci cand desfasoara lucrari sau proiecte specifice sau in momentul in care se confrunta cu fluctuatii de activitate. Ce presupune un astfel de contract, care sunt obligatiile angajatorului si ce probleme pot aparea in practica afli astazi de la AvocatNet.ro.

Conform modificarilor aduse in mai 2011 Codului Muncii, contractele de munca pe durata determinata se pot incheia pentru maxim 36 de luni, spre deosebire de vechea reglementare, care prevedea doar un numar de 24 de luni.
Potrivit lui Serban Paslaru, coordonatorul practicii de dreptul muncii din cadrul Tuca Zbarcea si Asociatii, „este posibil ca aceleasi parti sa incheie un numar de cel mult 3 contracte succesive pe durata determinata, fiecare dintre acestea pentru un termen de maxim 12 luni”.Astfel, contractele pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la expirarea contractului precedent vor fi considerate a fi contracte succesive.In ce conditii se pot incheia astfel de contracte?Contractele pe durata determinata pot fi incheiate:

- pentru inlocuirea unui salariat al carui contract de munca este suspendat;

- in cazul fluctuatiilor de activitate;

- pentru desfasurarea/implementarea unor lucrari, programe si proiecte specifice (vechea reglementare conditiona aceste cazuri de existenta unor reglementari speciale in acest sens, conform legii sau contractelor colective);

- alte cazuri speciale, cu aplicabilitate redusa, insa, prevazute in mod expres in Codul Muncii.

Avantajele contractelor de munca pe durata determinata

“Unul din avantajele utilizarii unui astfel de contract este faptul ca nu exista un angajament pe perioada nedeterminata din partea angajatorului, in ceea ce priveste mentinerea salariatului si a beneficiilor salariatului”, apreciaza Paslaru.

De asemenea, contractele pe durata determinata sunt adecvate pentru cazurile in care exista proiecte, programe sau lucrari sau pentru anumite categorii de activitati (ex: activitatile sezoniere).

„Contractele pe durata determinata inceteaza automat la expirarea termenelor pentru care au fost incheiate; incetarea de drept ca urmare a expirarii va prevala asupra oricarei cauze de suspendare (de exemplu, concediul medical) – exista o noua prevedere in acest sens, introdusa prin Legea nr. 40/2011 – art. 49(5) din CM)”, subliniaza specialistul in dreptul muncii de la Tuca Zbarcea si Asociatii.

Un alt avantaj este conferit de faptul ca incetarea raporturilor de munca la data la care nevoia pentru care a fost angajat salariatul a fost satisfacuta intervine de drept, nefiind necesara concedierea, evitandu-se astfel constrangerile rezultate din aplicarea regimul concedierilor (preaviz, justificarea deciziei de concediere, platile compensatorii etc).

Citeste tot articolul aici.

Legislative