Ce ar trebui să facă companiile pentru angajați

06.07.2017
Ce ar trebui să facă companiile pentru angajați

Crearea unui mediu adecvat pentru angajați, care să contribuie la stimularea creativității, productivității și asimilării culturii companiei, presupune:

1. Să luați micul dejun alături de colegi. Legătura dintre mediul în care lucrezi, atmosfera de lucru și productivitatea Dvs. este un fapt cunoscut de toți. Simpla conversație, la cafea (oferită de companie) cu colegii, poate induce o determinare mai mare și o atitudine pozitivă pentru restul zilei.

2. Timp pentru exerciții fizice. Din ce în ce mai multe companii au introdus, alături de timpul acordat mesei de prânz, încă 30 de minute dedicate exercițiilor fizice. Avantajele unui exercițiu fizic (în timpul programului de lucru) numai trebuiesc comentate. Solicitați o masă pentru ping-pong și veți vedea cum vă simțiți dacă jucați sau chiar dacă faceți galerie!

3. Meditația. Majoritatea angajaților se plâng de stres. Consecințele acestuia (oboseală, anxietate, însingurare, etc le-am comentat într/un articol Managementul stres-ului) pot fi îndepărtate prin meditație. Foarte multe companii, indiferent de mărime, au început să investească în sesiuni de meditație ca parte a unui program de sănătate al angajaților. Prin meditație crește puterea de concentrare și flexibilitatea memoriei!

4. Un program flexibil de lucru. Flexibilitatea programului de lucru (acolo unde este posibil) reprezintă astăzi un element esențial al managementului resurselor umane. Companiile care au implementat acest lucru (se începe mai devreme sau mai târziu) au constatat o înbunătățire considerabilă a moralului angajaților. Flexibilitatea programului, le permite acestora rezolvarea unor probleme, care în alte condiții, s-ar adăuga stres-ului zilnic!

5. Hidratarea angajaților. Este vară și în mai toate companiile din țară există posibilitatea qcesului rapid la apă. Încurajarea angajaților de a bea apă (preferabil cu lămâie) a devenit o politică la unele multinaționale. Un studiu realizat de University of East London relevă creșterea cu 14% a productivității în cazul celor care se hidratează.

6. Un loc de muncă frumos. Un birou fără flori n-are viață. Un chestionar aplicat pe un eșantion de 2000 de persoane a certificat creșterea cu 12% a productivității și scăderii stres-ului celor care au plante în birou.

7. Sesiunile de brainstorming. Lunar, companiile care se respectă, desfășoară astfel de sesiuni, iar, de curând, au fost introduse cutiile, unde sub anonimat, se colectează părerile pro și contra mangementului companiei respective.

Ideal ar fi să existe aceste condiții. Dacă nu sunt încercați să le CREAȚI!

Misiune Evaluează compania Leadership concepts Leadership skills Workforce planning

Undelucram.ro