CE JOBURI ti se ofera in tara din Europa cu cele mai mari SALARII

31.08.2012
CE JOBURI ti se ofera in tara din Europa cu cele mai mari SALARII

Danemarca este tara cu cel mai mare salariu mediu din Europa, 4.902 euro pe luna, potrivit Eurostat, si unul dintre statele cu cele mai multe joburi vacante pentru romani.

Danemarca are cele mai multe locuri de munca pentru romani prin reteaua europeana de joburi EURES. Potrivit Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM), sunt peste 90 de posturi disponibile in momentul de fata.

Cele mai multe posturi se adreseaza stagiarilor si lucratorilor in ferme de animale sau in ferme de cultivare a legumelor, iar salariile incep de la 1.300 de euro lunar. VEZI lista joburilor aici.

Conform portalului EURES, cetatenii europeni au la dispozitie circa 32.000 de joburi vacante in Danemarca, insa o mare parte dintre acestea presupun cunoasterea limbii daneze. Sunt, totusi, peste 2.000 de posturi care solicita doar limba engleza, in domenii ca ingineria, medicina sau IT. Poti cauta un post aici.

Conform portalului Tjobs, care centralizeaza ofertele firmelor de recrutare, angajatorii danezi au aproape 300 de locuri de munca publicate pe site-urile romanesti, cele mai multe in agricultura, zootehnie, curateni si sanatate. Vezi lista aici.

Salariile pornesc de la 1.000 de euro si pot ajunge la 6.000 de euro lunar. O parte dintre angajatori asigura si cazarea gratuita a lucratorilor romani.

Găsește-ți job