Ce locuri de munca gasesti in Norvegia, ultima piata liberalizata pentru romani

24.06.2012
Ce locuri de munca gasesti in Norvegia, ultima piata liberalizata pentru romani

In urma cu mai putin de zece zile, Norvegia a anuntat ca a ridicat restrictiile de acces pe piata muncii pentru cetatenii romani si bulgari, cu aproape doi ani mai devreme decat termenul anuntat initial.

Chiar daca piata muncii din Norvegia nu poate absorbi nici pe departe numarul de romani care ar vrea sa migreze dinspre economiile cu probleme ale Uniunii Europene, precum Spania sau Italia, cu siguranta liberalizarea aduce cu sine noi oportunitati pentru cei aflati in cautarea unui job in afara tarii.

Potrivit Eurostat, rata somajului in Norvegia la sfarsitul primului trimestru din 2012 era de doar 3%, mult sub ceea ce se regaseste in statele Uniunii Europene precum Spania (24,1%), Grecia (21,9%), Letonia (15,2%), Portugalia (15,1%), Irlana (14,4%), Slovacia (13,9%), Litiuania (13,6%) sau Ungaria (12,5%).

In plus, economia morvegiana a inceput sa dea semne vizibile de redresare inca din 2010, cand a inregistrat o crestere a produsului intern brut de 0,7%, comparativ cu -1,6% cat a raportat Romania. Pentru 2012, estimarile indica o crestere de 1,7%, peste ce se preconizeaza in marile economii ale Uniunii Europene precum Germania (0,7%), Marea Britanie (0,5%) sau Franta (0,5%).

Nu in ultimul rand, Norvegia, spre deosebire de statele comunitare - unde rata medie anuala a inflatiei este de 3%, are o rata a inflatiei de doar 0,8% pe an.

Una peste alta, din punct de vedere macroeconomic, Norvegia arata mult mai bine decat aproape orice stat al Uniunii Europene.

Ce locuri de munca sunt disponibile in Norvegia?

Găsește-ți job