Cine i-a angajat pe acesti oameni care fac recrutarile?!

07.08.2013
Cine i-a angajat pe acesti oameni care fac recrutarile?!

Multi dintre cei care trec prin experienta procesului de cautare a unui job sunt socati de faptul ca, la interviurile de angajare, sunt luati la intrebari de recrutori prea tineri si neexperimentati, slab pregatiti sau cu capul in nori.

Profesionalismul in recrutare lasa de multe ori de dorit si pe piata locala, se arata intr-un articol publicat de revista HR Manager.

Reactiile candidatilor dupa interviu sunt elocvente: „Nu am mai primit niciun semn de la ei si a trecut ceva timp de atunci”, „Tipa nu stia prea multe detalii despre ce ar fi urmat sa fac acolo!”, „Erau mai mult interesati de compania la care lucrez acum, decat de persoana mea si ce stiu eu sa fac!”, „Cum am iesit din sala, am fost sunat de seful actual... aflase deja ca am fost la interviu!”

Pe lista comportamentelor lipsite de profesionalism ale recrutorilor se afla si urmatoarele:

- Ii lasa pe candidati sa astepte;

- Pun intebari ciudate;

- Vor sa afle istoricul salarial al candidatilor, dar nu spun nimic de propriul buget de salarii;

- Pun doar intrebari, nu-i informeaza la randul lor pe candidati.

Citeste mai multe despre subiect aici.

Resurse interviuri

www.hrmanageronline.ro

Ajax

25.02.2014

@stai acolo : recunosc un troll cand il vad, dar pentru ca esti mult prea ipocrit si mult prea ingust la minte tin sa iti raspund. Tu ai auzit de concurenta pe post? un tip care a lucrat 3 ani nu va concura pe acelasi post cu unul care n-a lucrat in viata lui. nedreptatea nu e acolo, ci atunci cand unul cu multi ani de experienta tine in spate un departament intreg sau o firma plina de pilosi si de fufe.in afara de asta e absolut normal sa imi doresc sa evoluez, nu vad de ce m-as plafona profesional si financiar pentru unul ca tine, de exemplu. Cand o sa mai cresti o sa afli si tu ca doar cu idei din astea de fraierici nu o sa iti poti plati facturile.

Ingrid

25.02.2014

O da, multi care fac recrutare sunt slab pregatiti...

Stai acolo

26.09.2013

je, esti cel mai tare :)))))))))
Faza e ca un student, sau unul care nu a mai lucrat sau nu are de lucru, intra automat in dezavantaj din cauza celor deja angajati, care au experienta intr-un rahat de companie, si vrea sa se mute la alta. Din cauza acestor nenorociti, cei care nu au job, cu greu pot sa obtina unul.
Daca esti deja angajat, stai rahatule in mocirla ta acolo, si lasa si pe altul sa obtina un job.
Parerea mea acum, despre HR-isti, nu cred ca ei fac legea. Pt ca ei nu stiu prea multe despre domeniul tau. Stiu ceva engleza, si ceva psihologie nenorocita," ca sa-si dea seama" daca nu cumva esti vreun extraterestru in loc de om. Ne vedem cand ne vedem!

je

21.08.2013

cineva le spune la hrrrristi ca recrutarea se face ASA...le baga bine, bine de tot ASA-ul in cap,incat daca nu te comporti conform ASA-ului stiut de ei, ca doar au fost indoctrinati bine, tu, care umbli dupa job, nu dai bine. trebuie sa mergi acasa, te repersonalizezi, ca sa dai bine, asa cum au fost invatati hrrristi. Nu iti este permis sa gresesti la interviu, doar ai citit pe toate paginile de internet cum sa te comporti la un interviu...ASA cum vor ei, ca ei, hrrristi fac paginile si dau sfaturile.....Daca dai si de o fudula de ochelarista care se uita inteligent...doar se uita inteligent, stai linistit, dar vena se umfla cam tare, n-ai ce face...

vasi

10.08.2013

mintitii!!!

lol

09.08.2013

sunt amarati nu au bani sa dea nici un sms/mail

the1

09.08.2013

Putine companii mai dau feedback dupa interviuri.