Cod unic de înregistrare european, valabil din 7 iulie pentru toate firmele

29.06.2017
Cod unic de înregistrare european, valabil din 7 iulie pentru toate firmele

Începând cu data de 7 iulie va intra în vigoare un nou sistem de identificare a firmelor în România, care va fi acordat companiilor de către Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) suplimentar față de codurile unice de înregistrare folosite în prezent.

Noul cod va purta denumirea oficială de EUID și va cuprinde elementul de indentificare al României, elementul de identificare al registrului național în Uniunea Europeană și numărul companiei din registrul comerțului.

Codul EUID va fi trecut pe certificatul de înregistrare emis de către ONRC la înregistrae și va fi obligatoriu atât pentru persoanele juridice cât și pentru persoanele fizice autorizate (PFA).

În aczul entităților constituite înainte de data de 7 iulie, va exista obligativitatea schimbării certificatelor de înregistrare cu cele noi. Firmele vor trebui să depună o cerere la ONRC iar preschimbarea certificatului se va face gratuit.

Măsura este parte a efortului țărilor din Uniunea Europeană de a unifica sistemul de informații referitor la companii. Potrivit avocat.net, după implementare acestei măsuri, orice persoană poate solicita și obține gratuit informații despre orice entitate juridică de pe teritoriul Uniunii.

Legislative

Daniel Pătrașcu