Adăugarea de competențe digitale în CV crește semnificativ șansele de angajare...

09.05.2017

... și salariul. Presupunând, bineînțeles, că nu sunt trecute acolo doar pentru a completa o rubrică în plus. Cine are competențe digitale însă, ar trebui să le treacă în CV, spun statisticile efectuate peste hotare, indiferent de slujba pentru care aplică.

Potrivit datelor mai multor companii care oferă serviciii domeniul resurselor umane (CEB, Burning Glass), citate de Market Watch, cine posedă cunosținte în domeniul digital are uneori de aproape două ori mai multe șanse de a obține o slujbă.

Burning Glass a și identificat care sunt competențele care îi atrag cel mai mult pe angajatori atunci când studiază un CV. Din cele opt elemente identificate, cinci au legătură directă cu lumea digitală.

Acestea sunt rețelistică și suport IT, programare, analiză și management al datelor, design grafic și social media. (Celelate trei atuuri sunt experiența în marketing, vânzări și administrarea afacerilor). Iar avantajele acestor cunoștințe nu se limitează strict la domeniul IT.

Pe de altă parte, nu numai șansele de angajare cresc atunci când îți poți decora CV-ul cu unul dintre detaliile de mai sus, ci și venitul. Considerabil chiar.

Potrivit datelor studiate, salariul unui psiholog, de exemplu, poate ajunge la 42.000 de dolari în Statele Unite. Dar dacă acel psiholog mai are și cunoștințe solide de analiză a datelor, suma primită de acesta poate ajunge și la 69.000 de dolari pe an.

Găsește-ți job Resurse CV