Comportamente nepotrivite care te pot costa locul de muncă

01.08.2017
Comportamente nepotrivite care te pot costa locul de muncă

Fiindcă mare parte din zi ne-o petrecem la locul de muncă, avem tendința uneori de a uita unde și în preajma cui ne aflăm. Începem să devenim noi, cei de acasă sau din grupul de prieteni. Iar această transformare nu este întotdeauna de bun augur.

Pentru unii dintre noi, aceste comportamente sunt dublate de anumite obiceiuri cel puțin discutabile, sau de apucături care nu își au locul în spațiul public. Totuși, aceste aspecte negative ale personalității noastre își fac din când în când apariția, fiind privite de colegi cu groază, iar de șefi recompensate cu o posibilă concediere.

Un sondaj la care au participat 1.000 de angajați australieni a adus în discuție care sunt acele comportamente sau acțiuni care au cele mai mari șanse să te coste slujba. Iar pe locul întâi, considerat de 82% dintre respondenți un bun motiv de concediere, este consumul de droguri sau alcool.

Îi urmează îndeaproape, cu 76%, vizionarea de clipuri explicite, indiferent de natura lor, în timpul programului de lucru. La distanță mare, pe locul trei, 42% dintre respondenți ar concedia pe cei care intră într-o relație cu un coleg de muncă.

Șanse mai mici de a fi concediat, dar suficient de mari pentru a enerva anumiți colegi mai sensibili, au următoarele categorii de colegi: obosiții care adorm la locul de muncă (25%), înfometații care fură mâncarea colegilor (16%), curioșii care stau pe net în interes propriu sau cei care își tot verifica paginile de pe rețelele sociale (4% fiecare.)

Misiune Echilibru Planificare carieră Comportamentul uman Human behavior

Daniel P.