Comunicarea scrisă, preferată de angajaţi la serviciu

12.06.2017
Comunicarea scrisă, preferată de angajaţi la serviciu

Posibilitatea de a vorbi cu colegii oricând, nu doar în timpul pauzelor, face ca din ce în ce mai mulți angajați să aleagă una dintre modalitățile de comunicare scrisă pe care le oferă tehnologiile de tipul smartphone-ului și aplicațiilor.

Potrivit unui studiu realizat de portalul ReportLinker, în medie 43% dintre angajați folosesc în mod constant astfel de tehnologii pentru comunicare. Mesajele instant sunt extrem de populare în companiile din domeniul IT, în care 71% dintre angajați le utilizează. În multinaționale, procentul este de 62%.

Cee mai populară tehnologie de comunicare folosită este Skype (29%), urmată de Facebook Messenger (22%) şi de Lync (19%). În paralel, email+ul rămâne o formă de comunicare foarte răspândită, fiind utilizat de 50 % dintre forţa de muncă a companiilor.

Majoritatea discuţiilor scrise dintre angajaţi se desfăşoară prin mijlocirea computerelor, în ciuda avântului căpătat de tehnologiile mobile. 75% dintre mesaje sunt trimise de pe calculatoare.

În general, managerii privesc comunicarea în acest mod între colegi în mod pozitiv, fiind de părere că oamenii pot fi mai eficienţi şi în ceea ce priveşte munca pe care o prestează. În Statele Unite, unde s-a desfăşurat studiul, 62% dintre companiile mici spun că le oferă angajaţilor acces nelimitat la Internet.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Misiune