Condițiile pentru programul Prima Chirie

29.05.2017
Condițiile pentru programul Prima Chirie

Programul destinat impulsionării mobilității forței de muncă numit Prima Chirie a intrat pe ultima sută de metri după ce Guvernul a aporobat normele de aplicare.

Programul este destinat celor care iși schimbă domiciliu la o distanță mai mare de 50 de kilometri de locul în care locuiesc în prezent pentru a se angaja. Prima de relocare acordată va fi de 75 % din suma necesară acoperirii chiriei, dar nu mai mult de 900 de lei.

Pot beneficia de acest program persoanele ale căror venituri nete lunare realizate, inclusiv împreună cu familia, nu depăşesc 5.000 de lei/luna. Se consideră la acest calcul venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din pensii, venitul minim garantat, indemnizaţia de somaj, stimulentul de inserţie şi indemnizaţia de concediu pentru creşterea copilului.

Prima se va acorda pentru o perioadă de maxim 36 de luni, fără a putea fi cumulate în primul an cu alte prime de mobilitate. Nu pot beneficia de program cei care se angajeayă pentru o perioadă mai mică de 12 luni, chiar dacă ulterior contractul de muncă al acestora este prelungit.

Pentru a putea beneficia de indemnizaţie, cei interesaţi trebuie să depună la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă, documente care să ateste îndeplinirea condiţiilor, în termen de 60 de zile de la semnarea contractului de muncă.

Legislative