Connect.IT powered by Endava - o caravană dedicată comunității IT din Europa Centrală. Ne vedem în orașul tău!

25.10.2022

Cum păstrezi legătura cu cei mai pasionați oameni din IT când ești o companie cu peste 11 mii de angajați în toată lumea? Cum rămâi conectat la specificul și realitatea fiecărei comunități locale? Și, mai ales, cum dai înapoi comunității care ți-a oferit angajați excepționali, care reimaginează constant relația dintre oameni și tehnologie?

Pentru Endava, răspunsul este simplu: organizezi un eveniment dedicat comunității și te conectezi direct cu oamenii de acolo, oferindu-le un context în care să învețe, să împărtășească bune practici din domeniu, să schimbe păreri și momente de calitate.

Prin Caravana Connect.IT, Endava se adresează comunităților IT locale, aducând împreună specialiști software cu diferite grade de experiență, reuniți sub aceleași obiective: excelența tehnică și pasiunea pentru tehnologie.

Ce spune Laurențiu Spilcă, Principal Development Consultant în Endava și speaker la o serie de ediții anterioare, derulate în cadrul Caravanei Connect.IT: „Ca participant al evenimentelor Connect.IT, ai de câștigat prin interacțiunea cu profesioniștii, din prezentările lor și schimbul de bune practici, din faptul că rămâi în contact cu trendurile industriei, cu tehnologiile și abordările folosite în dezvoltarea de software. E o ocazie pentru tine să cunoști oameni cu aceleași interese, să dezbați puncte de vedere diferite, să vezi cum te încadrezi în cultura organizațională a unei companii. Ca speaker, pentru mine e o oportunitate grozavă de a mă conecta cu oamenii și comunitățile locale, de a crește la rândul meu, de a cunoaște specificul fiecărei locații, mai ales într-o regiune atât de mare și de ofertantă precum Europa Centrală.”

Aflată la a doua ediție, în toamna aceasta, Caravana Connect.IT numără nu mai puțin de 11 evenimente în 3 țări - România, Bulgaria și Republica Moldova:

• - 20 octombrie - Bălți;

• - 27 octombrie - Târgu Mureș;

• - 3 noiembrie - Galați & Plovdiv;

• - 4 noiembrie - Chișinău;

• - 10 noiembrie – Timișoara & Iași;

• - 16 noiembrie - Pitești;

• - 17 noiembrie - Ruse;

• - 24 noiembrie - Varna & Sibiu.

Câteva dintre tematicile abordate: „Advanced Engineering Solutions” - în Bălți, „Creativity Boosters in AI & The Software Development” - în Târgu Mureș, „Engineering Mindset: Cases for Adaptability” - în Galați, „Taming the Unexpected in Software Development” - în Iași, „Architecture Insights from Mark Richards” - în Chișinău, Cloud Data Warehousing and from Data Oops to DataOps” - în Plovdiv sau „Explore serverless computing. Experience the AI ride. Enjoy the Azure landscape!” - în Pitești.

Verifică pagina de Facebook Endava, pentru a afla mai multe detalii despre fiecare eveniment și pentru a-ți rezerva un loc!

„Ne bucurăm când vedem că, de la ediție la ediție, Caravana Connect.IT are din ce în ce mai mulți participanți și că interesul față de subiectele abordate crește. Cred că, pornind de la pasiunea pentru tehnologie, invitații noștri își pot construi cariere solide și pot performa într-un mediu competitiv, în plină dezvoltare. Am pus mereu pe primul loc oamenii cu care lucrăm și ne-am îndreptat atenția spre descoperirea de noi talente, în cadrul comunităților în care activăm. Această direcție se reflectă și în seria de evenimente Connect.IT. Ne dorim să punem la dispoziția celor interesați resurse valoroase, împărtășite de experți din domeniu și să facilităm schimbul de experiențe.”, a declarat Monica Daliu, Regional Head of People.

La ce să te aștepți când participi la un eveniment Connect.IT?

- prezentări aplicate în arii precum development, testare, AI, data, alături de inovație, mindset, speakeri antrenanți;

- o atmosferă prietenoasă, de întâlnire între prieteni la un pahar de vin și o discuție interesantă;

- conexiuni reale, între oameni, conversații deschise, puncte de vedere diverse.

1 comentariu

emilianj

26.10.2022

Nu vad Cluj-Napoca, Oradea ... nu sunt importante? Sau sunt prea scumpe?