Contradicțiile managementului românesc

07.07.2017
Contradicțiile managementului românesc

Deși privit în general se află încă sub nivelul țărilor din Uniunea Europeană, procesul de management din România are și punctele sale forte, arată un studiu realizat de Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii (CNIPMMR).

Sondajul, la care au răspuns 1224 de manageri români, a arătat faptul că potrivit unui număr considerabil dintre ei, respectiv 32.18%, punctul forte al managementului românesc este centrarea pe obținerea de performanțe.

Îi urmează ca strategie de succes elaborarea de politici bine fundamentate, cu 21,58% și transferul de know-how managerial din alte țări, considerat punct forte de 20.83% dintre respondenți.

Din păcate, din cele zece puncte dintre care managerii au fost puși să aleagă pentru a forma o radiografie a managementului românesc, doar 14.7% au considerat antrenarea intensă a angajaților ca fiind o caracteristică de succes.

În mod ciudat însă, punctele slabe care caracterizează acest proces la noi în țară contrazic exact aceleași elemente alese ca fiind puncte tari. Nefocalizarea pe priorități a fost aleasă de 36,64% dintre respondenți ca fiind slăbiciunea de top a managerilor din România, un element care intră în contradicție cu elaborarea de politici bine fundamentate.

Capacitatea redusă de a motiva salariații este o problemă pentru 23.5% dintre șefii de companii, iar cea mai mică problemă este, paradoxal având în vedere răspunsurile privind punctele forte, accentul redus pus pe training-ul oferit angajaților.

Rezultatele întregului studiu pot fi consultate aici.

De ce?

Daniel P.