Creștere de peste 30% a numărului de firme înregistrate anul acesta

28.07.2017
Creștere de peste 30% a numărului de firme înregistrate anul acesta

Primele șase luni ale anului au adus în peisajul economic românesc cu 31.23% mai multe firme decât în perioada similară a anului trecut, a raportat săptămâna aceasta Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).

În total, la nivel național, au fost create 79.251 de noi entități juridice. Cele mai multe firme au fost înființate în București (11.472) și Cluj (5.145). Urmează județele Timiș (3.588), Bihor (3.291) și Ilfov (3.169). Procentual, cea mai mare creștere comparat cu anul trecut se înregistrează în Cluj, unde au fost create cu aproape 63% mai multe firme decât anul trecut.

Motivul principal al creșterii numărului de firme înființate îl reprezintă, bineînțeles, programul Start-Up Nation. Cifrele anunțate de autorități arată că un total de 19.260 de proiecte valide au fost înscrise pe platforma pusă la dispoziție pentru Start Up Nation. Din acestea însă, doar aproximativ 8.650 de afaceri vor fi sprijinite de către stat, cel puțin în prima fază.

“Atunci când am inițiat “Start-up nation”, unul dintre principalele obiective a fost acela de a crește numărul de firme nou înființate. Rezultatele din luna iunie arată o creștere fără precedent a acestora, ceea ce confirmă apetitul antreprenorial al țării noastre.” spune Florin JIANU, președinte Consiliului Întreprinderilor Mici și Mijlocii.

Economic

Daniel P.