Cum cred tinerii ca se pot forma liderii autentici in Romania?

12.04.2012
Cum cred tinerii ca se pot forma liderii autentici in Romania?

Promovarea valorilor precum implicarea, integritatea si increderea sunt strategia dupa care Fundatia LEADERS se ghideaza in transformarea tinerilor in viitorii lideri ai societatii romanesti. Oferind modele concrete de lideri autentici din cotidian si sesiuni de training in care sunt invatati cum sa aplice teoria in practica, tinerii au fost provocati sa formuleze propria definitie a conceptului de lider si cum cred ei ca se poate forma acesta.

Printre tineri, alegerea valorilor si a modelelor este destul de dificila iar opiniile acestora difera in functie de ceea ce le-au transmis dascalii in scoala, familia sau mass-media.

La intrebarea: “Cum crezi ca se pot forma liderii autentici in Romania?”, Diana, studenta in anul 3 la Medicina, spune ca un lider poate fi format prin: “…multa munca, ambitie, dorinta de a fi cat mai bun in activitatea pe care o desfasori, dorinta de a invata cat mai multe din diverse domenii, dorinta de a face ceva ca sa ramana in urma ta, de a sti ca ai facut lucruri bune care ti-au folosit nu doar tie, ci si altor oameni cu care ai intrat in contact …”.

Scurta descriere a liderului sintetizeaza destul de bine perceptia generala a tinerilor asupra formarii liderilor. Majoritatea cred ca liderii trebuie sa detina calitatile de mai sus, considera ca trebuie sa existe programe care sa sustina dezvoltarea lor si ca trebuie sa li se dea sansa viitorilor lideri sa se afirme din timp.

Marian, student in anul 3 la ASE, completeaza spunand ca:” …liderii autentici sunt cei care conduc cu sufletul, comunica cu drag, gandesc “out of  box”, sunt o sursa de inspiratie pentru ceilalti, revin mereu cu idei noi care modifica viziunea initiala si loializeaza oamenii din echipa”.

“Teorie, practica si responsabilizare. Teorie care sa furnizeze fundamentele, raspuns la intrebarile ce inseamna, ce nu este, cum, de ce? etc. Toata teoria sustinuta de exemple practice din experienta unor lideri de succes.” –ne impartaseste Ramona, studenta in anul 4 la Constructii, conceptele referitoare la opinia ei despre formarea liderilor.

Ca practici de formare pentru lideri, tinerii cred ca acestia se pot forma prin: traininguri, mentoring, workshopuri, dar mai ales prin practica. Cred, de asemenea, ca pentru a deveni lider iti trebuie “ceva nativ” si pregatire solida. Irina, studenta in anul 2 la Universitate, ne sintetizeaza ca: “Lideri autentici se pot forma prin puterea exemplului si prin aprecierea valorilor”.

Citeste tot articolul aici.

Motivație și vocație