Cum il convingi pe recrutor de avantajele lipsei de experienta

12.06.2012
Cum il convingi pe recrutor de avantajele lipsei de experienta

Angajatorii nu vor sa te cheme la interviu pentru ca nu ai experienta? Sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le pui in CV sau sa le spui direct recrutorului, astfel incat sa-l convingi ca esti exact ce omul care le trebuie.

Nu are rost sa incerci sa dai aparenta experientei, mai bine te folosesti DIRECT de lipsa de experienta ca de un avantaj in competitia cu ceilalti, se arata intr-un articol din Harvard Business Review, preluat de revista Cariere.

Care sunt punctele forte ale cuiva fara experienta:

- Lipsa de experienta inseamna ca nu ai mintea incatusata din cauza ca ai lucrat decenii intregi intr-o companie cu o ierarhie strict verticala si cu inerentele prejudecati si relatii inradacinate in asemenea organizatii.

- Ai de oferit niste calitati naturale, pe care companiile incearca sa le reproduca la managerii lor de top cheltuind milioane de dolari anual pe bugetele alocate instruirii lor.

- Tu pui sub semnul intrebarii prejudecati vechi, “polenizandu-ti incrucisat” proiectele cu idei pe care le aduci din exteriorul industriei.

- Nu esti nevoit sa te ploconesti in fata cuiva care ti-a facut favoruri in toti anii aceia care au trecut si, in general, nu ai de protejat un capital social pe care l-ai adunat cu grija in organizatie.

Citeste mai multe aici.

Găsește-ți job Oportunități joburi