De ce isi dau demisia tinerii din Generatia Y

23.09.2012
De ce isi dau demisia tinerii din Generatia Y

Nu banii sunt principalul motiv pentru care tinerii cu varsta sub 30 de ani (asa-numita Generatie Y) isi schimba des locul de munca, chiar si in perioada de criza economica, sau prefera sa ramana fara job.

Potrivit unui studiu publicat recent in Harvard Business Review, tinerii talentati pleaca rapid de la o firma la alta, daca li se ofera ocazia, din cauza faptului ca nu mai au ce invata si simt ca se plafoneaza, scrie Business Insider.

Aproape 95% dintre tinerii cu studii superioare isi cauta in mod constant un alt loc de munca, iar o treime dintre acestia isi trimit CV-ul catre alti angajatori sau headhunteri inca din primul an de la angajare.

Perioada medie de stationare intr-o companie, in anii de criza, este de 28 de luni, deci aproape doi ani si jumatate, in conditiile in care angajatii mai varstnici stau 4-5 ani in aceeasi firma.

"Tinerii talentati nu se multumesc cu un job caldut sau repetitiv", spun consultantii citati in studiu. In clipa in care nu-i mai atrage ceea ce fac si nu mai au nimic de invatat, pleaca imediat, isi cauta un alt angajator.

Absenta unor mentori sau traineri profesionisti in compania angajatoare este una dintre cauzele mobilitatii pe piata muncii a Generatiei Y.

Misiune