De ce tinerii manageri sunt mai buni decât cei trecuți de prima tinerețe

11.10.2015
De ce tinerii manageri sunt mai buni decât cei trecuți de prima tinerețe

Chiar ar trebui să avem încredere într-un „puștan” care ia decizii pentru business-ul nostru? Cercetătorii spun că DA. Conform unor studii realizate de firme de consultanță în leadership, tinerii lideri sunt semnificativ mai eficienți decât omologii lor trecuți de prima tinerețe.

Cercetătorii de la Zenger/Folkman au strâns impresii de la 456  de manageri cu vârsta de până în 30 de ani și peste 4.000 de lideri de peste 45 de ani și le-au publicat într-un studiu HBR. Rezultatele arată că cei tineri au dat dovadă de mai mult pozitivism în situațiile simulate.

Printre ele, cei tineri s-au făcut remarcați la 6 aspecte la care colegii lor „mai trecuți prin viață” nu au excelat:

1.     Sunt mai deschiși la nou

Cercetătorii au realizat că lipsa de experiență a tinerilor îi face să fie mai optimiști cu privire la schimbările pe care le propun. Mai mult, ei pot deveni cu ușurință „campioni ai schimbărilor”.

2.     Inspiră

Când vine vorba să îi motiveze pe subalterni, aceștia excelează... din nou. În vreme ce colegii lor mai experimentați împing și forțează, tinerii te trag după ei, cu energia lor debordantă.

3.     Sunt receptivi la feedback

Tinerii manageri cer feedback mai des decât cei în vârstă. În plus, ei țin mai mult cont de ceea ce li se sugerează.

4.     Caută perfecționare

Tinerii manageri caută, în permanență, noi căi pentru a lucra mai inteligent și mai calitativ. „De vină”, spun cercetătorii, ar fi atașamentul mai mic pe care aceștia îl au pentru trecut.

5.     Sunt concentrați pe rezultate

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

De ce?