De ce vreau acest job?

28.08.2017
De ce vreau acest job?

Jumatate dintre postarile pe forum-ul gazduit de undelucram.ro se refera la interviu. Mai precis la intrebarile puse in timpul interviului. De foarte multe ori utilizatorii site-ului s-au plans ca aceste intrebari sunt banale, sunt culese din tot felul de manuale de resurse umane postate pe Internet sau aplicate fara discernamant.

Indiferent cat de suparatoare va par aceste intrebari insa, ni le puteti relata noua doar din cauza faptului ca ati fost acolo, in acea sala de interviu, in fata acelei persoane pe care o considerati nepregatita. Atunci se pune intrebarea: de ce va doriti acest job?

De-a lungul timpului am mai scris despre interviu, incercand sa va oferim cateva sfaturi privind raspunsurile pe care ar fi bine sa le dati si atitudinea pe care ar fi bine s-o adoptati fata de cel cu care sustineti interviul.

De ce va doriti acest job? este o intrebare care cel putin la prima vedere pare comuna si banala. Este insa o intrebare pe care ar fi bine sa v-o adresati singuri inainte de a merge la interviu, pentru a vedea daca sunteti pregatit sa-i spuneti si aratati celui din fata voastra ca va doriti cu adevarat acel job.

Desi intrebarea face parte din chestionarul standard din timpul unui interviu si cu totii stim acest lucru, sub presiunea momentului si cu temerea ca raspunsul nu o sa fie pe masura asteptarilor, se poate pierde din vedere faptul ca raspunsul ar trebui sa lamureasca doua aspecte cheie:

1. De ce vreau sa lucrez pentru aceasta companie?

2. Care sunt interesele mele privind pozitia pe care o pot ocupa?

Suntem convinsi ca v-ati intrebat de multe ori daca o companie sau alta este cea mai buna alegere, daca ea corespunde intereselor si ambitiilor voastre. Se poate, in esenta, face cariera aici?

Pentru o oferi un raspuns bine structurat si care sa-l convinga pe cel cu care sustineti interviul puteti urma cativa pasi simpli.

Trebuie sa va manifestati cu adevarat interesat si chiar entuziasmat de compania pentru care veti lucra. O documentare serioasa asupra companiei la care are loc interviul reprezinta 50% din continutul raspunsului la intrebare.

Insa nu este suficient sa va uitati doar pe site-ul companiei. Trebuie sa mai luati in considerare canalele sale de social media, informatiile oferite de alte website-uri, inclusiv undelucram.ro dar si aparitiile in presa. In cazuri extreme, puteti chiar sa mergeti la o locatie a companiei si sa discutati cu angajatii.

Atunci cand cercetarea prealabila s-a incheiat, urmeaza gasirea acelor elemente reprezentative pentru companie, pe care sa le comparam cu valorile si interesele noastre. Aceste elemente sunt:

- reputatia companiei

- aprecieri asupra managementului

- cultura organizationala; valori etc.

- interesul manifestat pentru produsele si serviciile companiei

- pozitia din piata

- premii primite

Inarmat cu aceste cunostinte, interesul manifestat de voi pentru job va fi natural, firesc, fiind sustinut de lucruri concrete. Puteti, deci, sa explicati, convingator, de ce va potriviti cu job-ul pentru care ati aplicat.

Ca sa rezumam, pentru a putea raspunde corect la intrebarea pusa mai sus, e bine:

- sa aveti un inventar al calitatilor voastre

- sa aratati ca impartasiti aceleasi valori cu cele ale companiei

- sa convingeti, fara a intra in prea multe detalii, ca veti ramane un timp mai indelungat pe postul dorit

- sa aratati realism la intrebarea ”Unde te vezi peste 5 ani?

- sa demostrati credinta ferma ca numai in aceasta companie va puteti dezvolta aptitudinle si imbogatii experienta

Avand un raspuns structurat si un entuziasm convingator, bazat pe informatiile detinute, veti reusi sa-l convingeti pe cel cu care sustineti interviul ca sunteti pregatit pentru job, va potriviti acestuia si reprezentati o investitie care va aduce valoare companiei.

Simplu spus, raspunsul la intrebarea De ce va doriti acest job este: Pentru ca stiu cine sunt, stiu unde sunt, dar mai ales stiu unde vreau sa ajung!

Găsește-ți job Interviul de la A la Z Resurse interviuri

Dan N.