Dedeman își digitalizează procesele de recrutare și training

26.04.2017
Dedeman își digitalizează procesele de recrutare și training

Sursa foto: Wall-Street.ro

Compania autohtonă de bricolaj Dedeman a anunțat în această săptămînă că se află în plin proces de modificare a proceselor sale de recrutare și de training ale angajaților, urmând să implementeze în cadrul companiei sistemul de gestionare a resurselor umane SAP SuccessFactors.

Conform companiei, noul sistem va permite angajatorului accesul rapid la bazele de date cu candidați, dar și realizarea de analize digitale ale abilităților și competențelor candidaților. Totodată, sistemul SAP va ușura recrutarea angajaților din mai multe zone geografice.

Pentru cei peste 9.000 de angajați aflați în prezent pe ștatele de plată ale Dedeman, sistemul va însemna accesul la o platformă  „digitală de training în cloud, care pune la dispoziția acestora cursuri și alte materiale conexe esențiale pentru dezvoltarea lor profesională.”

Tot ei vor beneficia în curând de SAP JAM, un fel de rețea socială internă care le va permite angajaților nu doar o comunicare mai facilă între ei, dar și cu clienții aflați în diferite magazine Dedeman.

Angajații Dedeman reprezintă pentru clienții magazinelor consultanții care oferă soluții personalizate pe loc. Din acest motiv recrutarea, pregatirea continuă și comunicarea internă, prin crearea unei comunități online ce colaborează în timp real, reprezintă un factor deosebit de important al satisfacției clienților noștri. Pasul realizat de Dedeman este unul firesc în contextul economic actual extrem de dinamic și digitalizat“ a declarat Adrian Pavăl, Președinte DEDEMAN, ntr-un comunicat de presă.

Employer branding