Despre frica din organizații

15.03.2024
Despre frica din organizații

Frica este una dintre cele mai puternice și primitive emoții umane, având un impact profund asupra comportamentului și gândirii noastre. Este o reacție naturală la amenințare sau pericol și poate avea diverse manifestări și intensități în funcție de contextul în care apare.

Un aspect important al fricii este capacitatea sa de a mobiliza și de a alerta organismul în fața unui pericol iminent. Acest răspuns de "luptă, îngheață sau fugi" este încorporat în sistemul nostru nervos și poate declanșa reacții fiziologice precum accelerarea bătăilor inimii, creșterea tensiunii arteriale, dilatarea pupilelor și eliberarea de hormoni de stres, precum cortizolul și adrenalina.

Frica poate fi clasificată în mai multe tipuri, incluzând frica reală, cea anticipativă și frica irațională. Frica reală apare în situații concrete de pericol iminent, cum ar fi o amenințare fizică sau o situație de urgență. Frica anticipativă este asociată cu teama de evenimente viitoare și poate include anxietatea și neliniștea. În schimb, frica irațională poate apărea în absența unui pericol real și poate fi legată de fobii sau anxietăți nejustificate.

Fobiile și anxietatea sunt două aspecte complexe ale sănătății mintale care pot avea un impact semnificativ asupra vieții individului. Este important să înțelegem aceste concepte și modul în care ne afectează pentru a putea cere și oferi sprijin și înțelegere.

Fobiile:

Fobiile sunt frici intense și iraționale legate de anumite obiecte, situații sau activități. Acestea pot varia de la fobii comune, precum frica de înălțime sau de insecte, la fobii mai specifice, cum ar fi frica de spații închise sau de a vorbi în public. Fobiile pot apărea din diverse motive, inclusiv din experiențe traumatice anterioare sau din influența mediului în care a crescut individul. Este important de menționat că fobiile pot duce la evitarea activităților sau locurilor asociate cu aceste frici, afectând astfel calitatea vieții.

Anxietatea:

Anxietatea reprezintă o stare de neliniște, teamă sau îngrijorare excesivă față de situații viitoare sau necunoscute. Este normal să experimentăm anxietate în anumite momente stresante, dar când aceasta devine persistentă și afectează viața de zi cu zi, poate fi considerată o tulburare de anxietate. Tulburările de anxietate pot lua diverse forme, cum ar fi tulburarea de anxietate generalizată, tulburarea de panică sau tulburarea obsesiv-compulsivă.

Interconexiunea dintre fobii și anxietate:

Fobiile pot contribui semnificativ la anxietate, deoarece frica constantă și evitarea activităților sau locurilor asociate cu acestea pot genera o tensiune psihologică persistentă. Pe de altă parte, anxietatea poate contribui la dezvoltarea fobiilor sau poate amplifica fobiile deja existente. Persoanele cu tulburări de anxietate pot fi mai predispuse la dezvoltarea fobiilor și pot avea reacții mai intense față de situațiile care le provoacă frică.

Tratamentul:

Tratamentul pentru fobii și anxietate poate implica terapie cognitiv-comportamentală, terapie prin expunere, medicamente anxiolitice sau o combinație a acestora. Este esențial ca cei afectați să caute ajutor profesional pentru a identifica cauzele subiacente și a dezvolta strategii eficiente de gestionare a acestor probleme.

De-a lungul evoluției umane, frica a avut un rol vital în supraviețuirea speciei, ajutându-ne să evităm potențiale pericole și să ne adaptăm la medii ostile. Cu toate acestea, în societatea modernă, unde multe dintre pericolele primare au fost reduse sau eliminate, frica poate deveni uneori disfuncțională. Aceasta poate să limiteze experiențele noastre, să ne împiedice să ne atingem potențialul și să ne împiedice să trăim vieți pline și împlinite.

Există numeroase metode și strategii pentru a gestiona frica. Înțelegerea sursei fricii și explorarea acestui sentiment poate fi primul pas către depășirea ei. Consilierea, terapia cognitiv-comportamentală și tehnici precum meditația și mindfulness-ul pot oferi sprijin în gestionarea și reducerea fricii.

Este important să înțelegem că frica face parte din experiența umană și că gestionarea ei poate contribui la dezvoltarea personală și la obținerea unei stări de bine din punct de vedere emoțional. Prin confruntarea și înțelegerea fricii, putem să ne eliberăm de limitele pe care le impune și să ne îndreptăm către o viață mai plină de curaj și înțelepciune.

Frica în organizații poate avea diverse aspecte și poate afecta atât angajații, cât și performanța generală a organizației. Sunt manageri care folosesc frica în aplicarea stilului lor de management, iar asta se întâmplă 1. pentru că nu sunt foarte stăpâni pe ce au de făcut 2. pentru că nu știu cum să-și coordoneaze altfel oamenii 3. inconștient 4. pentru că au propriile frustrări la nivel personal pe care nu știu să și le gestioneze și refulează în mediul organizațional și 5. pentru că mulți oameni nu (prea vorbesc) despre asta.

Iată câteva aspecte legate de frică în cadrul organizațiilor:

Frica de represalii: Angajații pot simți frică să-și exprime părerile sau să ofere feedback din teama că vor suferi consecințe negative, cum ar fi feedback negativ, critici pentru lucruri pe care nu le-au făcut sau chiar pierderea locului de muncă. Această frică poate împiedica comunicarea deschisă și eficientă în cadrul organizației. În mod evident atunci când un om încearcă să comunice și nu se întâmplă nimic sau atunci când alege să comunice, se întoarce împotriva sa, rezultatul este ori că omul nu va mai spune niciodată, nimic, ori că va părăsi organizația. Ba mai mult, și mai rău, oamenii se vor blaza și nu vor mai deschide discuția nici în alte companii sau situații, crezând că asta este normalitatea.

Frica de eșec: Presiunea de a atinge obiectivele și a obține rezultate poate genera o frică generalizată de eșec în rândul angajaților. Acest tip de frică poate împiedica inovația și asumare de riscuri, deoarece angajații pot evita situațiile în care există riscul de a nu reuși. Se întâmplă deseori și pe fondul lipsei de încredere la nivel personal, oameni care nu se consideră suficient de buni și care nici nu beneficiază de un mediu de lucru încurajator și deschis, unde să-și manifeste potențialul.

Frica de schimbare: Organizațiile care trec prin perioade de schimbare pot induce o stare de frică printre angajați, deoarece aceștia se pot simți nesiguri cu privire la viitorul lor în cadrul organizației. Printr-o comunicare clară, deschisă, transparentă, multe din neplăcerile cauzate de schimbări majore pot fi evitate. Această frică poate încetini procesul de adaptare și integrare a schimbărilor. Lumea este într-o continuă dinamică, lucrurile se schimbă fundamental de la o zi la altă, mai ales datorită tehnologiei, iar schimbarea este o constantă cu care avem de-a face în toate domeniile.

Frica de discriminare: În organizații în care există discriminare sau prejudecăți, angajații pot simți frică legată de tratamentul nedrept sau de lipsa de oportunități echitabile. Aceasta poate afecta moralul și implicarea angajaților pe termen lung, iar oamenii nu se vor simți confortabil să vorbească deschis despre ceea ce simt. Iar dacă aceste comportamente abuzive sunt tolerate și nimeni nu ia nicio măsură, se creează un mediu de lucru toxic care contribuie negativ asupra culturii organizaționale și ulterior și asupra brandului de angajator

Frica de competitivitate internă excesivă: Dacă organizația promovează o concurență internă excesivă, angajații pot simți frica de a-și împărtăși cunoștințele sau de a colabora cu colegii, de teamă că aceștia ar putea să le fure ideile sau să le depășească.

Pentru a gestiona frica în organizații, este important să se creeze un mediu deschis, în care angajații se simt liberi să își exprime opiniile și să-și împărtășească gândurile fără frica de repercusiuni. Încurajarea oamenilor, recunoașterea meritelor, delegarea, feedback-ul constructiv, comunicarea deschisă, onestă, promovarea unei culturi organizaționale care susține învățarea continuă și dezvoltarea personală, siguranța psihologică, respectul reciproc pot contribui la reducerea fricii și la crearea unui mediu de lucru sănătos și productiv.

Etică Comportamentul uman

Corina Neagu