Destinațiile preferate de emigrare ale tinerilor

24.04.2017
Destinațiile preferate de emigrare ale tinerilor

Sursa foto: Nextleg.com

Apăruți într-o lume dinamică și conectată, componenții generației născute între anii 1980 și 2000, cunoscută sub numele de mileniali sau generația Y, este în constantă căutare a unui loc mai bun în care să trăiască și să muncească.

Dar care sunt cele mai potrivite orașe pentru ei? Conform site-ului de imobiliare Nestpick, lista pe care au alcătuit-o poate reprezenta un răspuns la această întrebare. Iar pe primul loc pe această listă se află orașul Amsterdam.

Capitala oficială a Olandei a punctat extrem de bine în clasamentul Nestpick, un clasament care a luat în considerare nu mai puțin de 16 factori, grupați în 4 mari categorii: sistemul de afaceri (ușurința de a găsi un loc de muncă potrivit, de a pune bazele unui start-up), esențiale (locuințe, transport, sistem medical), toleranță și recreere.

Conform datelor celor de la Nestpick, în top 5 orașe ale lumii în care să lucrezi și să locuiești se află Berlin, München, Lisabona și Anvers. București-ul se află pe locul 55, iar ultimele cinci poziții sunt ocupate de Shanghai, Osaka, Tokyo, Istanbul și Lima.

Milenialii călătoresc mai mult și la o vârstă mai fragedă decât generația care îi precede”, a declarat directorul Nestpick, Omer Kucukdere. „Acest lucru le dă posibilitatea să găsească orașul perfect pentru nevoile lor. Iar orașele care se confruntă cu îmbătrânirea populației sunt nevoite să se ocupe de mileniali pentru a își susține economiile.”

Planificare carieră