Dezvoltarea de noi competențe, printre preocupările de top ale companiilor din România

20.05.2017

Confruntate cu lipsa personalului calificat necesar nevoilor proprii, companiile din România pun pe loc fruntaș pe lista preocupărilor lor dezvoltarea profesională continuă a angajaților proprii. Este una dintre concluziile studiului Human Capital Trends 2017, realizat de compania Deloitte și citat de Hotnews.

Potrivit studiului, modul în care angajatorii își organizează prioritățile este diferit în zona de est a Europei comparat cu vestul continentului. Faptul că Europa occidentală produce un număr mai mare de oameni calificați în diferite domenii permite companiilor care activează acolo să se concentreze mai degrabă pe viitorul organizației ca întreg.

În est, in schimb, lipsa personalului calificat și nu in ultimul rând schimbarea continuă a competențelor necesare diferitelor posturi disponibile obligă companiile de aici să se concentreze mai mult pe dezvoltarea profesională a personalului.

"Această particularitate a României indică inclusiv că dinamica pieței muncii este una specifică în raport cu alte state", spune conform sursei Raluca Bontaș, Director Global Employer Services Deloitte Romania.

"În prezent, setul de competențe profesionale necesare pentru a avea performanță în muncă se schimbă de la o perioada la alta. Modelul tradițional care a funcționat în trecut, în care competențele formate la început de drum erau valabile pentru tot parcursul carierei profesionale, nu mai este valabil. Astfel, atât organizațiile, cât și angajații sunt preocupați constant de dezvoltarea unor noi competențe.”

Employer branding