E mai usor sa te angajezi daca NU ai experienta decat daca stai de 6 luni pe margine

16.04.2013

Stigmatul somajului pe termen lung este un flagel real care ii afecteaza pe unii specialisti foarte buni care isi cauta un loc de munca.

Economistul american Rand Ghayad a facut recent un experiment pentru a vedea cum gandesc recrutorii cand primesc CV-uri ale unor persoane care isi cauta un job de peste 6 luni.

Ghayad a trimis 4.800 de CV-uri fictive pentru 600 de joburi vacante si a fost surprins de reactiile pe care le-a primit din partea angajatorilor.

Concluzia experimentului a fost aceea ca managerii de HR prefera sa cheme la interviul de angajare persoane fara nicio experienta relevanta pentru postul respectiv decat oamenii foarte bine pregatiti, insa care nu lucreaza de peste 6 luni.

"Somajul pe termen lung term este o capcana periculoasa. Daca ai avut ghinionul sa nu iti gasesti un job in ultimile sase luni, ai sanse mici sa ii convingi pe recrutori. Se pare ca CV-ul tau este lasat pe de-afara de angajatori", scrie Business Insider.

Un alt stigmat evident in cazul candidatilor se manifesta in cazul persoanelor care au schimbat un numar foarte mare de joburi in ultima perioada.

Găsește-ți job

Andreea

18.04.2013

Lucrez in vanzari si retentie de peste 4 ani.Am dorit sa testez piata ducandu-ma la interviuri, experienta mea pur si simplu nu a contat. Tot pe 10 milioane as fii lucrat, ca un incepator.
Notiunile, inteligenta, experienta si increderea, costa mai mult decat 10 milioane.

Status: Aprobat

cineva

18.04.2013

Cred ca problema reala in acest caz este faptul ca o persoana cu experienta se presupune ca va dori si un salariu pe masura. De obicei mult mai mare decat ceea ce pot oferi firmele din Romania, motiv pentru care se prefera oamenii fara experienta, tocmai pentru ca acestia se multumesc cu salariul oferit de angajator si nici nu pun prea multe conditii avand in vedere lipsa alternativelor si considsera ca au o sansa de a dobandi experienta. Pentru firme e mai ok sa ia un om de la 0 si sa ofere un training (mai ales daca au deja persoane in interior care sunt platite sa faca asta), pe termen lung iesind mai ieftin.

Status: Aprobat