Fără prime de Crăciun pentru bancheri

20.12.2015
Fără prime de Crăciun pentru bancheri

Sursa foto: Paginadebanci.ro

Criza şi volumul mare de neperformanțe au redus salariul mediu net (fără salariile top managementului) în bănci la 2.500 de lei, iar pe cel din asigurări la 1.800 de lei. Mai exact, angajaţii băncilor câştigă mai puţin decât cei din industria de maşini, utilaje şi echipamente, iar asigurătorii cât angajaţii din service-urile auto.

Fără prime de Crăciun

Constantin Paraschiv, preşedintele Federaţiei Sindicatelor şi Bănci şi Asigurări explică tendinţa prin faptul că la nivelul sitemului bancar au existat scăderi ale veniturilor şi prin reducerea salariului de bază pe fondul pierderilor înregistrate la nivel de sistem bancar. O altă cauză este scăderea veniturilor anuale (rezultate din tăierea primelor de Crăciun, Paşte sau de vacanţă care reprezentau cumulat circa 1,5 salarii medii nete pe fiecare angajat).

De anul trecut aceste prime nu au mai fost incluse în contractul colectiv de muncă, ceea ce ne îndreptăţeşte să credem că nici anul acesta bancherii nu vor mai lua prime de sărbători, poate doar punctual, la băncile cu un profit substanţial.

De asemenea, în funcţie de bancă, tchetele de masă şi cerle cadou au fost scoase definitiv din categoria bonusurilor pentru angajaţi, sau reduse la jumătate sau pur şi simplu incluse în salariul de bază pentru a nu tăia din salariu, dar pentru a reduce totuşi fondul de salarii.

Participarea angajaţilor la profit scoasă din 2016

Astfel, angajaţii din bănci au salariul mediu net de 2.500 de lei şi de 1.800 de lei în asigurări unde au fost micşorate foarte mult şi comisioanele la nivel de ramură. Nivelul salariului mediu net a fost stabilit după ce au fost scoase veniturile celor din top management. Cât priveşte viitorul, Constantin Paraschiv nu este foarte optimist susţinând că nici în 2016 nu se va pune problema majorării salariilor fixe. Poate doar bonusuri, prime în funcţie de rezultatele financiare ale băncii. În plus, cei mai mulţi şefi de bănci se gândesc să excludă participarea angajaţilor la profit.

Legislative