Finanțări nerambursabile și școli de vară pentru tinerii din București

04.05.2017
Finanțări nerambursabile și școli de vară pentru tinerii din București

Primăria municipiului București a anunțat că pregătește un proiect prin care urmează să finanțeze, prin Centrul de Tineret al Municipiului București, organizațiile de și pentru tineret care îsi desfășoară activitatea in capitală.

Fondurile obținute de organizațiile participante vor fi nerambursabile, calendarul si sumele oferite urmând a fi puse la dispoziția celor interesați în săptămânile următoare. Detaliile legate de condiții și sumele alocate vor fi puse la punct după consultări publice cu tinerii care locuiesc in București.

Scopul principal al finanțării acestor organizații este, potrivit primarului Gabriela Firea, ca orașul să devină „si o capitală pentru tineri”.

„Calendarul consultărilor publice va fi anunțat in perioada imediat următoare. Tinerii trebuie să devină parte a procesului de luare a deciziilor în comunitatea în care trăiesc, nu doar simpli spectatori,” a declarat primarul.

Proiectul de finanțare se va desfășura concomitent cu demararea înscrierilor unităților de învățământ din București în programul de scoala de vară. Activitățile acestor școli de vară se adresează elevilor si studenților cu vârste cuprinse între 18 si 35 de ani.

Tematicile școlilor de vară,  așa cum au fost ele gândite de primărie, au ca teme munca si antreprenorialul, educația non-formală si cultura, sănătatea, sportul si recreerea, și voluntariatul.

Motivație și vocație