Sfaturi de la Facebook pentru companiile care vor să nu cadă pradă atacurilor informatice

06.07.2017

În urma recentelor și multiplelor atacuri încă neelucidate pe deplin din domeniul informatic, lupta pe care companiile mai mici sau mari mari o duc pentru a-și securiza sistemele, bazele de date sau chiar activitatea proprie se întețește.

Deși cele două mari atacuri recente au exploatat slăbiciuni ale sistemului de operare Windows, cei din spatele acestor acțiuni au și alte căi pe care le pot folosi pentru a provoca pagube. Una dintre cele mai facile astfel de căi o reprezintă rețelele sociale.

Facebook a emis un comunicat prin care încearcă să dea câteva sfaturi companiilor mici, care nu au un departament IT bine pus la punct și care se bazează pe serviciile rețelei pentru a-și promova afacerea, cu ajutorul cărora să poată limita accesul intrușilor la sistemele proprii.

1. Mai puţini administratori: asigurați-vă că aveți reguli clare cu privire la numărul de persoane care vă pot administra Pagina.

2. Responsabilităţi bine definite: Asigurați-vă că fiecărui administrator i se atribuie rolul corect în funcție de ceea ce necesită postul: Administrator, Editor, Moderator, Advertiser, sau Analist.

3. Atenţie la schimbări: Asigurați-vă că retrageți rolul de administrator de Pagină unui angajat dacă acesta părăseşte afacerea dumneavoastră.

4. Fără conectări suspecte: Activați aprobările de conectare pe orice conturi de Facebook - inclusiv ale angajaților - care vă pot administra pagina. Aprobările de conectare sunt un mecanism de securitate prin care vi se cere să introduceți un cod special atunci când cineva încearcă să se conecteze la contul dumneavoastră de pe un dispozitiv nerecunoscut. Codul va fi trimis pe dispozitivul dumneavoastră mobil.

5. Dispozitive mobile sigure, conturi la fel de sigure: Securizați-vă dispozitivele mobile. Facebook se bazează pe telefoanele mobile pentru autentificare, ceea ce înseamnă că securizarea telefonului mobil este o parte importantă a menținerii în siguranţă şi a contului și Paginii dumneavoastră de Facebook.

Legislative

Daniel P.