Impozitele pentru contractele part time vor crește de la 1 iulie

29.05.2017
Impozitele pentru contractele part time vor crește de la 1 iulie

În încercarea declarată de a combate zona gri a contractelor part time, Ministerul Finanțelor a anunțat că de la 1 iulie impozitul datorat pentru acest tip de contracte va fi egal cu cel plătit pentru salariul minim pe economie pentru normă întreagă.

Măsura se va aplica tuturor celor care au contracte pe 2, 4, sau 6 ore, care nu au un alt loc de muncă și care câștigă mai puțin de 1.065 lei lunar. Concret, dacă până acum impozitul pentru un contract de două era de 80 de lei, de la 1 iulie acesta va crește la peste 300 de lei.

Potrivit datelor ministerului, din cele aproape un milion de contracte part time înregistrate, în jur de 360.000 ar putea fi fictive, banii încasați de angajați fiind de fapt mul mai mulți. Măsura, spune ministerul, va obliga firmele să declare veniturile reale ale angajaților săi.

Va reprezenta, de asemenea, o nouă sursă de venit pentru buget, cu care însă reprezentanții firmelor nu sunt de acord.

Munca la gri se va reduce în momentul în care scad taxele pe salariul omului și atunci firmele nu mai au de ce să se gandeasca la tot felul de tertipuri ca să poată să plateasca din alte surse salariații.” spune potrivit ProTV Liviu Rogojinaru, presedintele consiliului IMM-urilor.

Legislative