INS: rata șomajului în formă ajustată scade la 5.3 procente în iunie

02.08.2017
INS: rata șomajului în formă ajustată scade la 5.3 procente în iunie

Numărul de șomeri înregistrați în evidențele autorităților au reprezentat un procent de 5.3% în luna iunie, a anunțat la începutul săptămânii Institutul National de Statistică. Au fost cu 0.1 % mai puțini șomeri în a șasea luna a anului decât în mai.

Potrivit datelor furnizate de INS, numărul total al șomerilor a fost de 470.000 de persoane, cu 8.000 mai puțini decât în luna precedentă, și mult mai mică decât cea de 527.000 de persoane raportată în aceeași lună a anului trecut.

Cifrele furnizate de INS fac referire la numărul de șomeri raportați la populația activă. Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) anunța pentru luna mai că un procent de 4.18 din populația activă nu are o ocupație.

Metoda de calcul folosită de INS pentru raportarea numărului de șomeri urmează metoda Biroului Internațional al Muncii, după care se ghidează toate țările membre ale Uniunii Europene. Această metodă este diferită de cea utilizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), care nu ia în calcul decât numărul de șomeri declarați, care sunt înregistrați în evidențele sale.

Statistici

Daniel P.