Interes slab pentru aderarea la Pilonul II de pensii în 2016

06.06.2017
Interes slab pentru aderarea la Pilonul II de pensii în 2016

Deși cel puțin la nivel teoretic pilonul II de pensii ar trebui să fie o preocupare a persoanelor active, cifrele făcute publice de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) referitoare la anul trecut arată că interesul activ al românilor pentru această metodă de economisire este extrem de scăzut.

În 2016 au fost înregistrate 256.766 de noi persoane care contribuie la acest pilon de pensii, dar marea lor majoritate au intrat în sistem datorită repartizărilor automate, nu printr-un act de aderare voluntar care să permită virarea contribuțiilor către o societate financiară sau alta.

Din total, 248.028 persoane, adică 96.59 %, au fost repartizate automat, doar 8.737 (3.4 %) alegând să contribuie la una din societățile acreditate, arată datele furnizate de ASF la cererea Agerpress. În total, în nouă ani de existență, Pilonul II a ajuns să aibă 6.9 milioane de participanți.

Pilonul II de pensii a fost introdus ca o soluție de ajutor pentru sistemul de stat, care în curând se va confrunta cu o presiune din ce în ce mai mare din partea unei populații în continuă îmbâtrânire. Scopul sistemului privat obligatoriu de pensii este de asigura sustenabilitatea schemelor publice de pensii.

În prezent, fiecare angajat plăteşte o contribuţie de asigurări sociale (CAS) de 10,5% din salariul brut. Din această cotă, contribuţia la un fond de pensii private este de 5.1%.

Legislative