Interviurile nu sunt doar pentru a raspunde corect la intrebari - interviurile sunt si pentru a pune corect intrebari

14.06.2018

A trecut vremea cand era doar necesar sa-ti pregatesti foarte bine raspunsurile la posibilele intrebari care ti se vor pune la un interviu. Acum este necesar si chiar indicat, dupa cum bine stiti deja, sa fiti pregatiti pentru a pune si voi intrebarile corecte.

Nu mai este suficient sa dovediti doar ca sunteti super calificat, ca aveti abilitatile necesare sau ca sunteti omul potrivit pentru postul la care ati aplicat. Daca vreti sa nu ramaneti in afara pietei de job-uri, trebuie sa performati chiar si atunci cand puneti intrebari. Specialistii atrag atentia asupra unui aspect mai putin discutat - intrebarile va pot ajuta sa evitati sefii „rai”, inainte de a fii prea tarziu.

Nu pierdeti oportunitatea de a straluci punand intrebari aparent obisnuite celui care va ia interviul. Obiectivul vostru este sa rostiti adevaruri sub forma unor intrebari, care sa puna in evidenta:

#banner_cv1#

- Liniile de forta ale calificarii voastre;
- Sa demonstreze increderea in ceea ce sunteti;
- Sa reafirme deplinul vostru angajament;
- Intelegerea provocarilor care va asteapta din partea angajatorului;
- Constiinta propriei voastre valori;
- Faptul ca sunteti candidatul cel mai potrivit.

Intrebarile pe care le veti pune sunt cea mai buna cale de a demonstra nu numai ca intelegeti si cunoasteti compania cu tot ce implica aceasta, dar si faptul ca sunteti pregatit sa faceti fata provocarilor, sa ajutati la atingerea obictivelor companiei.

Care sunt cele mai bune intrebari pe care sa le adresati unui hiring manager?

Intrebari despre companie

- Care sunt valorile pe care  aceasta companie le pretuieste cel mai mult  si cum pot sa ajut, prin munca mea, la dezvoltarea lor pe viitor?

- Puteti sa-mi dati cateva exemple privind cele mai importante aspecte ale culturii companiei?

- Cum defineste si cuantifica compania succesul?

Intrebari despre job-ul pentru care ati aplicat

- Ce fel de procese sunt legate de job-ul meu care solicita colaborarea cu ceilalti?

- In ce zona a muncii echipei din care voi face parte credeti ca mai este nevoie de o alta abordare?

- Care este obiectivul cel mai important pe care ar trebui sa-l ating in primele 60 de zile de la angajare?

Intrebari pentru cel care va ia interviul

- De cand sunteti in companie?

- Care este lucrul ce va produce cea mai mare satisfactie muncind aici?

- Ce va face atat de bun in ceea ce faceti?

Alte intrebari pe care puteti sa le puneti

- Care este media de ocupare a unui job in companie?

- Unde credeti ca va fi compania in urmatorii cinci ani

- Cum va fi evaluat succesul meu? Ce trebuie sa se intample in urmatoarele sase luni pentru a ma ridica la nivelul asteptarilor voastre?

- Am discutat despre calificarea mea si despre viitorul job, aveti cumva indoieli asupra succesului meu pe aceasta pozitie?

- Care este urmatorul pas in procesul de angajare?

- Cand as putea sa am un raspuns?

- Cand credeti ca mi se va face o oferta?

- Cunoasteti cumva data la care as putea sa incep noul job?

Asa cum ati vazut, din alte articole, aceste intrebari pot fi luate ca modele, prototipuri. Este necesar ca voi sa le adaptati la specificul interviului si al job-ului pentru care ati aplicat.Adaptati aceste intrebari personalitatii voastre. Lucrati pe ele, slefuiti-le, dar mai ales faceti-le sa reflecte cea ce sunteti cu adevarat.

Intrebarile de acest fel nu sunt pentru cei slabi de inima, ci pentru aceia care stiu ca fara ele nu pot avea succes pe o piata a muncii in care competitia a atins cote alarmante. Folositi-le cand sunteti la interviu!

Găsește-ți job Interviul de la A la Z Employee experience Employer branding Resurse interviuri