JOBURI. Cum sa castigi 5.000 euro lunar in tara unde se munceste CEL MAI PUTIN

06.09.2012
JOBURI. Cum sa castigi 5.000 euro lunar in tara unde se munceste CEL MAI PUTIN

Daca in Romania se munceste mult si pe salarii de mizerie, in Finlanda programul de serviciu este cel mai scurt din toata Europa, iar salariul mediu este de 3.300 euro.

Numarul efectiv de ore muncite pe saptamana in Finlanda este de 37,8, in timp ce la noi se ajunge la 41,3 ore, potrivit unei analize Eurofound.

Angajatorii finlandezi au peste 50 de posturi disponibile pentru romani in momentul de fata, cele mai multe in IT, inginerie, vanzari. Salariile incep de la 850 de euro pe luna si pot ajunge la 5.000 de euro, pentru posturile specializate din IT.

O companie localizata in Finlanda cauta angajati cu sau fara experienta in vanzari pentru postul de Sales Consultant and Promoter. Domeniul de activitate al companiei include canale de distributie, standuri promotionale si vanzare de franciza, in produse cosmetice si de intretinere a parului. Salariul care se ofera este de 850 euro pe luna sau comisioane intre 25-30% din vanzari. Vezi aici anuntul de recrutare.

Un angajator din domeniul productiei cauta 3 ingineri romani care se incadreaza cerintelor unui job de Quality Manager Steelwork. Salariul brut pe care angajatorul il ofera variaza intre 3.500 si 4.500 euro lunar.
Firma de resurse umane VMP Group Romania, parte a unei companii din Finlanda recruteaza personal calificat pentru meseria de montator elemente prefabricate. Vezi detalii aici. Salariile variaza intre 1.500 si 1.800 euro lunar.

Cel mai bine platiti in Finlanda sunt specialistii IT romani. Dezvoltatorii Java sau Linux sunt ofertati cu salarii care pornesc de la 2.500 euro si pot ajunge la 5.000 euro lunar.

Găsește-ți job