Jurnalul Unui Manager - Verific sau NU candidatul pe LinkedIn?

04.08.2021
Jurnalul Unui Manager - Verific sau NU candidatul pe LinkedIn?

Salutare!

Am promis sa revin cu sfaturi practice, in randurile de mai jos gasiti cateva sfaturi legate de profilul de pe LinkedIn. Ce spuneti, este important sau nu? Credeti ca managerul care recruteaza verifica profilul sa se bazeaza doar pe CV-ul trimis de voi?

Eu sigur verific profilul de LinkedIn! Sa va spun la ce ma uit eu:

1. Sa fie complet (adica sa includa date despre tine, joburile la care ai lucrat si ceva descriere despre ele)

2. Sa aiba un obiectiv, sa vad ce aspiratii are candidatul

3. Ma uit la poza (asta daca nu e in CV), imi place sa vad cu cine o sa am interviul

4. Verific ce recomandari ai (foarte important!) si pentru ce skill-uri ai primit endorsment de la alte persoane

5. Ma uit sa vad ce activitate ai pe LinkedIn - la ce articole ai dat like, share etc. - asta imi spune cate ceva despre interesele tale (inafara CV-ului)

6. Sa nu existe neconcordante intre CV si profil

Unii recruiteri care cauta candidati pe LinkedIn mi-au spus ca prefera, inclusiv CV-ul, sa fie scris in acelasi format ca si profilul de LinkedIN deoarece le este mai usor sa urmareasca informaia si sa decida daca este chemat sau nu la interviu

Sunt convinsa ca gasiti resurce online de cum sa va faceti profilul, sfatul meu practic: va incurajez sa investiti timp in a-l construi cat mai complet ca sa-l puteti folosi in scop de personal branding. Sa va spun cum puteti face asta:

-> extindeti-va reteaua pe LinkedIn constant - cum poti face asta?

1. Poti da click pe Universitatea la care ati absolvit studiile si tool-ul va listeaza inapoi toti utilizatorii care au fost colegi cu voi, deja aveti o legatura, puteti sa le dati connect

2. In bara de sus de cautare, puteti da un space si tool-ul o sa returneze toti utilizatorii dintr-o anumita tara; puteti apoi sa filtrati in functie de interes si sa incepeti sa va conectati

3. Inainte de a aplica la o companie, puteti sa-i dati follow; daca scrieti numele companiei sus in bara va returneaza toti oamenii care lucreaza in acea companie si au profil de LinkedIn - sfatul meu e sa va conectati cu oamenii din HR inainte sa aplicati

4. Cautati sa vedeti daca aveti cunostinte din reteaua voastra intr-o anumita companie, daca da, cereti sa va recomande

5. Bifati "open to Work" daca sunteti interesati sa va schimbati jobul, recruiterii filtreaza dupa aceasta functie

6. Cereti recomandati si validari de skill-uri pe LinkedIn - sistemul da match c anumite joburi/ cautari ale recruterilor in functie de ce treceti in sectiunea de skill-uri

Sper ca sfaturile de mai sus sa te ajute sa-ti regandesti profilul de LinkedIn si cum il folosesti - eu sunt manager care recruteaza si iti spun sigur ca ma uit pe LinkedIn sa vad ce profil ai - investeste timp sa construiesti ceva care sa te reprezinte!

Vrei sa vezi mai multe sfaturi practice direct de la oamenii care cauta si recruteaza pe LinkedIn? Vezi interviurile noastre video de pe pagina de FB GetMeHired.ro, luna aceasta am avut invitati oameni din zona de HR care folosesc active LinkedIn-ul.

Succes cu profilul, astept sa imi dai connect :)!

Liliana

Resurse CV Piața muncii Planificare carieră Workforce planning