La ce oră e bine să începem lucrul

30.11.2015
La ce oră e bine să începem lucrul

Ora de începere a lucrului ar trebui să se afle în strânsă legătură cu ceasul nostru intern, spun cercetătorii. În urma unui studiu, aceștia au tras concluzia că ora 9 dimineața este total nepotrivită, fiind similară cu o „tortură” pentru organism.

Cercetătorii de la Oxford spun că performanțele multor angajați sunt afectate tocmai de programul orar 9 – 17. La fel și starea de spirit și sănătatea mintală.

Dr. Paul Kelley atrage atenția că ar trebui ca societatea să fie reformată din acest punct de vedere, iar cursurile la școală să înceapă mai tarziu, la fel si programul de lucru, pentru a fi în ton cu ceasul nostru biologic.   Experimentele au arătat că un elev de 10 ani nu se va concentra suficient la clasă înainte de 8:30 dimineața. În mod similar, unul de 16 ani nu ar trebui să se afle în bancă înainte de 10 dimineața, în timp ce studenții ar trebui să aibă primul curs cel mai devreme la 11:00.   În ceea ce privește companiile care își forțează angajații să vină la muncă înainte de ora 10:00, acestea pur și simplu le fac rău, cauzându-le probleme de sănătate. Potrivit cercetătorului, e un efort extrem de mare pentru organism, fiind afectate atât psihicul, cât și starea fizică a corpului.

Misiune