Liber la munca in Norvegia pentru romani

15.06.2012
Liber la munca in Norvegia pentru romani

Regatul Norvegiei a decis ridicarea inainte de termen a restrictiilor privind accesul muncitorilor romani pe piata norvegiana a muncii, potrivit unui comunicat al Ministerului Afacerilor Externe.

Regatul Norvegiei va elimina restrictiile privind accesul pe piata norvegiana a muncii pentru cetatenii romani, incepand cu data de 15 iunie 2012.

"Masura adoptata de guvernul de la Oslo reconfirma nivelul excelent al relatiei romano-norvegiene, consolidat si de semnarea in luna martie a acestui an, la Bucuresti, a Memorandum-urilor de Intelegere pentru punerea in aplicare a Mecanismului Financiar Norvegian in ciclul financiar 2009 - 2014, respectiv pentru implementarea Mecanismului Financiar al Spatiului Economic European in ciclul financiar 2009 – 2014", se arata in comunicat.

Membru al Spatiului Economic European si stat asociat la spatiul Schengen, Regatul Norvegiei a aplicat masuri de drept intern vizand accesul cetatenilor romani pe piata locala a fortei de munca, impunand o perioada de tranzitie de sapte ani, urmare incheierii Acordului privind participarea Republicii Bulgaria si a Romaniei la Spatiul Economic European, semnat la 25.07.2007.

In prezent, zece state UE si Elvetia restrictioneaza accesul muncitorilor romani pe piata fortei de munca.

Găsește-ți job