Liceenii români de la Oculus căștigă EU Youth Entrepreneurship Award

15.06.2017
Liceenii români de la Oculus căștigă EU Youth Entrepreneurship Award

Datorită ochelarilor pentru oameni cu deficiențe de vedere Mitra, un grup de liceeni români care și-au unit forțele sub denumirea Oculus au fost recompensați de către Camera de Comerț Americană în UE (AmCham EU) cu premiul EU Youth Entrepreneurship Award.

Pe lângă recunoșterea internațională, acest premiu va aduce start-up-ului românesc le va aduce și sesiuni de mentorat de la manageri din Consiliul Executiv AmCham EU.

Acest premiu va schimba cursul proiectului nostru. Mai important, ne va ajuta să aducem ochelarii Mitra mai rapid pe piață pentru a ajunge la cei ecare au nevoie cel mai mult,spune creatorul Oculus Mitra, Tudor Popa, potrivit Profit.ro

Mentoratul este o ocazie fantastică pentru noi. Suntem încă tineri - doar 18 ani - și vom fi capabili să învățăm de la unii dintre cei mai experimentați lideri de afaceri din lume.”

Creați cu scopul de a oferi celor care au probleme serioase de vedere o șansă de a avea o viață mai ușoară, ochelarii Mitra folosesc o serie de senzori pentru a detecta mișcarea și distanța, pentru ca apoi să proceseze aceste informații și să le transforme în sunete care îl ghidează pe cel care îi poartă.

Nu este primul premiu prin care munca depusă de elevii români este recompensată. Compania lor a fost declarată Company of the Year 2016 in Romania de către JA Romania, Social Innovation Relay 2016 de către JA Worldwide & NN și a primit premiul Excellence in IT oferit de AT&T.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Motivație și vocație