Luxoft talks Code: Ibrahim Coskun

13.10.2022
Luxoft talks Code: Ibrahim Coskun

În piața IT se știe. La Luxoft se vorbește pe limba programatorilor. Este o companie care înțelege cu adevărat nevoile și dorințele profesionale specifice acestei meserii care va defini viitorul.

De la posibilitatea de a inova zilnic până la un mediu de lucru în care ajungi să vorbești fluent toate limbajele de programare căutate în piață, de la promovări de câte ori le meriți până la un salariu care îți transformă viața în România într-un trai fără probleme.

Citește interviul Undelucram cu Ibrahim Coskun, Software Engineer la Luxoft pe zona de C/C++, și descoperă ce beneficii ai putea avea ca IT-ist la Luxoft.

Știm că la Luxoft se vorbește limba programatorilor, așa că te-am salutat în C++. Te rugăm pentru începutul interviului să îi saluți și tu pe cititori într-un limbaj la alegere.

Aș putea răspunde în C (limbajul pe care îl folosesc la muncă):

#include

int main() {

printf("Salut, cititori!");

return 0;

}

Sau în Java pe care îl mai folosesc uneori pentru anumite module ale produsului la care lucrez:

class Salutare{

public static void main(String args[]){

System.out.println("Salut, cititori!");

}

2. Ești Software Engineer la Luxoft pe zona de C/C++. Cum ai descrie rolul acesta în 3 cuvinte?

Provocator, inovativ și creativ.

3. IT-ul este, de regulă, un job din pasiune. Ce te pasionează cel mai mult dintre activitățile din ziua ta de lucru? Ce te-a fascinat săptămâna aceasta? Dar luna aceasta?

Într-adevăr, fac ceea ce fac din pasiune și sunt printre acei norocoși care pot spune că uneori nu văd serviciul ca pe un job, ci ca pe o activitate personală, pe care își doresc să o ducă la capăt din proprie voință și nu pentru că așa trebuie. Rolul meu actual este în zona de inovații și asta îmi permite să mă dezvolt într-o direcție căutată pe piață și să învăț lucruri noi, pe care poate din alt rol nu aș avea oportunitatea să o fac. Cel mai mult îmi place să dezvolt noi funcționalități și cam cu asta mă ocup într-o zi de lucru obișnuită. Normal că nu poți inova într-o singură zi, dar faptul că mă dezvolt constant pentru a putea rezolva taskul asignat mi se pare cea mai captivantă parte a jobului.

Cel mai fascinant task de săptămâna asta, de fapt, chiar de luna aceasta a fost un issue legat de optimizarea load-ului pentru CPU a unui nou device la care lucrez. Fiind un issue de finețe, mi s-a părut foarte interesant cum s-a făcut investigația pentru a găsi potențialele cauze ale problemei și modurile de optimizare a unei astfel de situații ce poate părea copleșitoare la început, dar din care poți învăța extrem de multe de-a lungul procesului de analiză și optimizare.

4. Programare = învățare continuă. Ce limbaje vorbești fluent? Ce îți propui să înveți în viitorul apropiat la Luxoft?

Zilnic, folosesc C (Embedded). Uneori mai trebuie să folosesc și JAVA pentru unele module din proiect, deci sunt destul de fluent și în acest limbaj. Pe lângă, mă descurc și cu Matlab și C#.

Pentru viitor îmi doresc să îmi completez cunoștințele despre Python (limbaj folosit în proiect destul de des) pentru a mă ajuta și mai mult în activitatea mea de zi cu zi.

5. Care a fost cea mai recentă reușită profesională pe care ai povestit-o prietenilor? Împărtășește-o și cititorilor care sunt interesați de universul Luxoft!

Recent am fost promovat ca și Area Leader pentru zona de new hardware. Consider că este o reușită profesională pentru că toată munca de până acum fost recunoscută, iar odată cu oportunitatea, am fost și recompensat prin această numire.

6. Într-o piață marcată de inflație și neliniști, cât de mult contează pachetul salarial oferit de Luxoft? IF întrebarea este prea personală THEN go to Întrebarea 7.

Este normal să conteze, pentru că oricât de pasionat ești de ceea ce faci, ai nevoie să mănânci și să ai un acoperiș deasupra capului. Ceea ce pot spune, din experiența mea personală, este că ceea ce mi s-a promis s-a și întâmplat. Nu pot compara cu alte firme, pentru că nu știu situația, dar pot spune că în Luxoft, dacă ai o problemă în această zonă, poți să spui deschis și se va căuta o soluție de fiecare dată.

7. Tot mai multe companii au înțeles importanța dezvoltării personale. Ce oportunități de creștere ai la dispoziție?

Luxoft are un catalog întreg de traininguri. De la cele tehnice până la soft skills, poți face un training cam pentru orice. De asemenea, în cadrul echipelor există o deschidere mare pentru a face diferite cursuri ce te pot ajuta în munca ta și în a crește în expertiză, oferind cadrul pentru a obține poate chiar și o certificare.

8. Programatorii au devenit astăzi „the new rock stars”. Ce te face mândru să ai această meserie la Luxoft?

N-aș putea zice că suntem chiar rock stars. Dar da, lumea devine din ce în ce mai conștientă că totul se tehnologizează și în spatele „minunilor” stau tot niște oameni pasionați fără de care nu am putea avea toate facilitățile tehnologice ale zilelor noastre.

Cât despre ce mă face mândru la Luxoft, pot spune că cel mai mândru sunt de aplicabilitatea produselor la care lucrez și faptul că ele sunt folosite pentru a crea viitorul în mod activ și direct.

9. Ai vreun sfat de încheiere pentru cititori? Ce i-ai spune unui pasionat de IT care se visează programator la Luxoft?

Munciți pentru visurile voastre și nu zăboviți niciodată zicând că „nu e de mine” sau „e prea greu”, pentru că nu există așa ceva. Dacă ești pasionat de IT, cercetează pentru că este un domeniu în care poți culege informațiile foarte ușor de pe internet (spre deosebire de alte meserii). Deși părerea generală este că Luxoft caută deja excelență, eu pot confirma, în calitate și de intervievator, că noi căutăm și potențial de excelență și că vrem să cultivăm talente. Așa că fii tu, arată-ți pasiunea și cunoștințele la un interviu în cadrul Luxoft și eu nu cred că nu se va găsi un loc pentru astfel de persoane printre noi.

Ești IT-ist?

IF vrei să lucrezi la Luxoft, THEN Aplică acum!