Marina Americană face recrutări prin jocuri în realitatea virtuală

03.06.2017
Marina Americană face recrutări prin jocuri în realitatea virtuală

De câțiva ani deja armatele lumii, în special cea americană, folosesc tot felul de jocuri video și competițiile legate de ele pentru a atrage personal de calitate în rândurile lor. Marina americană însă a dus toată această tactică de recrutare și mai departe, dezvăluind de curând un joc în realitatea virtuală (VR) menit să ajute la descoperirea celor cu inclinație naturală către armată.

Bazat pe tehnologia VR Oculus Rift, jocul îi transpune pe participanți cu totul într-un scenariu de luptă, căutare sau salvare și permite evaluarea acestora de către personalul specializat. Este pentru prima oară când tehnologia VR este folosită în scopuri de recrutare, ea fiind până în prezent destinată exclusiv membrilor forțelor armate în scopuri de antrenament.

Potrivit revistei Fortune, în prezent sistemul a fost încărcat într-un camion care a pornit într-o călătorie de-a lungul Statelor Unite pentru a vizita școli și campusuri. Scopul Marinei este de a atrage în special tineri specialiști în științe, tehnologie, inginerie și matematică.

Pentru a-i liniști pe părinții care ar putea fi îngrijorați de expunerea copiilor lor unor scenarii violente, US Navy a permis accesul jurnaliștilor în cadrul misiunilor simulate. Potrivit lui Ed Baig, de la USA Today, simularea este mult mai liniștită și mai puțin grafică decât anumite jocuri video prezente pe piață.

Employer branding Oportunități joburi