MHP - A Porsche Company: Compania care pune accent pe dezvoltarea profesională a angajaților săi

06.02.2024

Astăzi seria noastră de articole continuă cu interviul liderului departamentului de Resurse Umane al companiei clasată pe locul doi în cadrul categoriei IT&C și pe poziția a șaptea în clasamentul general al Topului 100 Angajatori din România Undelucram.ro 2023.

Head of Talent Acquisition & Communication în cadrul MHP - A Porsche Company, Nora Alexandra Anghel are un parcurs profesional bogat ce i-a oferit experiență și în Comunicare, și în Talent Acquisition.

Iată câteva dintre inițiativele MHP - A Porsche Company pentru a-și motiva zi de zi angajații:

1. Povestește-ne despre background-ul tău profesional. Ce formare ai, în ce domenii ai lucrat până în prezent, ce pasiuni te-au ghidat în carieră?

Background-ul meu academic este în sfera comunicării și publicității.

Am petrecut 2 ani în agenții de publicitate din Cluj-Napoca, înainte de a mă alătura echipei MHP. În cei 10 ani petrecuți la MHP, rolul meu s-a modelat și remodelat în timp, căpătând valențe, perspective și provocări noi. Nu am simțit nicio secundă că mă plafonez sau că evoluția mea ca specialist stagnează. M-am lăsat ghidată de pasiunea pentru creație, strategie și creativitate și - last but not least – am căutat mereu să lucrez alături de oameni cu un caracter nobil și competențe deosebite, care să mă inspire.

2. Ce te atrage cel mai mult la cultura organizațională a companiei pe care o reprezinți?

Sunt multe lucruri pe care le apreciez la nivel de cultură organizațională și calitatea oamenilor din organizație. Dacă ar fi să enumăr câteva elemente, aș menționa accentul pus pe conceptul de excelență, pe care urmărim să îl reflectăm în tot ceea ce facem, implicarea de-a lungul timpului într-o varietate de acțiuni de CSR, dar și faptul că am avut mereu “loc de joacă” pentru creativitatea mea prin proiectele și strategiile neconvenționale la care am lucrat.

3. Cât de importantă este valoarea diversității și cum se reflectă ea în climatul organizației?

La MHP, suntem inspirați de unicitatea cu care venim fiecare. Cred eu că MHP este un loc în care lucrăm împreună pentru a crea un mediu care promovează diversitatea prin oportunități egale pentru toți, indiferent de sex, vârstă, cultură sau mediu.

Pentru că numai ce am încheiat anul trecut și am avut câteva momente de bilanț, îmi vine în minte procentul de 55% reprezentat de femei, din totalul de angajări din 2023 în companie. Este un procent care ne face mândri și ne inspiră să continuăm să creăm un loc de muncă care promovează mentalități diverse și șanse egale.

4. În opinia ta, cum contribuie un specialist în HR la un employee experience care să rețină talentele în companie?

Cred că pentru a atrage și mai apoi a reține talente de top în cadrul unei organizații e necesar să ai implementată o strategie pe termen lung în acest sens. Nu e suficient doar un pachet salarial bun și beneficii competitive. Un prim pas e un program de onboarding eficient, care să contribuie la integrarea rapidă, dar și la o experiență plăcută overall în primele zile și săptămâni. Primele senzații și impresii, se imprimă. Astfel e important să oferim multă atenție ideii de „început la MHP”.

Mai apoi, sunt importante mediul de lucru, oportunitățile de dezvoltare în carieră, cultura organizațională, flexibilitatea, dar și recunoașterea și recompensarea performanțelor.

5. Din ce în ce mai mulți candidați aleg beneficii ce țin de wellbeing. Care au fost inițiativele companiei în 2023 pentru dezvoltarea personală a angajaților?

În fiecare organizație, cred că este esențial un mediu de lucru dinamic, cu accent nu numai pe dezvoltarea profesională a angajaților, ci și cea personală.

Conceptul de wellbeing este mai degrabă o strategie ce ar trebui să facă parte din cultura organizaţională a companiei pentru că impactează pe termen lung eficiența și productivitatea. La MHP, încurajăm menținerea unui echilibru sănătos între viața personală și cea profesională prin modul de lucru hibrid și flexibilitatea programului de lucru.

Pe lângă cursurile de învățare (workshop-uri de soft skills, cursuri de germană in-house), abonamente la săli de sport și abonamente medicale, ne-am concentrat atenția și spre evenimente informale dedicate angajaților, precum concepte de team-building, sau breakfast days lunare la birou, care să ofere oportunități în plus de socializare între colegi.

6. Cum sărbătoriți momentele de succes în echipa voastră?

Tind să cred că sărbătorirea succesului ar trebui să fie parte integrantă din orice organizație sănătoasă. De la o simplă recunoaștere verbală a aprecierii, la un prânz sau o cafea cu *good vibes only* alături de echipă sau un small appreciation box, toate contribuie la îmbunătățirea culturii de lucru, creșterea implicării, dar și întărirea legăturilor și îmbunătățirea retenției angajaților.

7. Numește 3 ingrediente care te fac mândră că ești parte din această echipă. Alege unul și povestește-ne mai multe.

Din toată experiența de până acum, am ajuns la concluzia că sinergia în echipa e neprețuită. Mă bucură faptul că lucrez alături de oameni valoroși, autentici, empatici, care au abilitatea ca echipă de a găsi soluții și de a răspunde provocărilor profesionale.

8. Tot mai mulți angajați din piața forței de muncă își pun problema sensului muncii lor. Cum le asigurați acea nevoie de „meaning” oamenilor din organizație?

În general, munca e considerată ca fiind semnificativă atunci când rezonează cu valorile tale și contribuie la creșterea sentimentului de competență. În MHP, credem mult în ideea de purpose, de valoare a muncii, tocmai pentru că ne ghidăm de deviza noastră: „Enabling You To Shape A Better Tomorrow”. Încercăm să-i ajutăm pe angajați să identifice și să folosească în mod creativ punctele forte, trăsăturile și valorile cu care rezonează cel mai mult. În același timp, promovăm un mediu de lucru relaxat și prietenos, în care fiecare să poată crește frumos profesional și nu numai.

9. Cât de important este mentoratul pentru un tânăr absolvent, proaspăt intrat în piața muncii?

Nu există o modalitate mai bună pentru noii absolvenți de a cunoaște cu adevărat domeniul ales decât prin expunerea directă și accesul la profesioniști în domeniu. Consider că mentoratul îi ajută pe cei aflați la început de drum să se autocunoască și, recunoscând punctele forte, să își poată consolida încrederea în sine și inteligența emoțională.

Le-aș recomanda studenților și tinerilor absolvenți să își cultive constant curiozitatea, atenția la detaliu, gândirea critică și să citească cât mai mult cu putință. Să-și găsească hobby-uri și pasiuni din varii sfere întrucât inspirația faină vine deseori din propriile experiențe de viață.

10. Compania voastră are vreun program de internship în acest sens?

Unul dintre cele mai de succes programe de internship ale noastre este MHP Innovation Camp, cu focus în zona de software development. An de an, zeci de studenți dornici să învețe, să codeze și să have fun in the process, ni se alătură timp de 8-9 săptămâni, sunt repartizați pe proiecte dedicate tehnologiilor de care sunt interesați, au mentori, iar la final, mulți dintre ei, ne devin și colegi.

11. Pe final, ce le recomanzi candidaților care se gândesc să aplice la compania voastră?

Să fie autentici și să se autocunoască cât mai bine. Surprinzător sau nu, o cunoaștere de sine bună se reflectă pozitiv în sfera profesională.

Ești pasionat de tehnologie?

Hai la una dintre cele mai îndrăgite companii din industria IT&C! Accesează pagina de angajator MHP - A Porsche Company de pe Undelucram.ro și dă start carierei tale de viitor.